Osudy pasekářů v Hostýnských vrších opět ožívají

Členky cimbálové muziky Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem připravily po více než osmdesáti letech k vydání román Na Tesáku, který napsal František Fryšák-Buchlovský, rodák z Fryštáku na Zlínsku. Vydání knihy je možné do konce listopadu podpořit na internetových stránkách www.hithit.cz.

Román Na Tesáku je příběhem pasekáře Jury Antoše a jeho rodiny. V knize vzplane velká láska, vzdor, naděje i nespravedlnost v zapomenutých osudech z kraje pod svatým Hostýnem. Děj popisující způsob života a práci pasekářů se odehrává v 18. století, kdy na zámku v Bystřici pod Hostýnem vládl hrabě Jan Rottal z Holešova.

František Fryšák-Buchlovský byl starostou města, obchodníkem i spisovatelem. Jeho kniha Na Tesáku je datována do roku 1934, avšak byla vydána vlastním nákladem a ve vlastní úpravě až v roce 1937. Díky iniciativě mladých muzikantek z cimbálové muziky Bukovinka vychází v limitovaném nákladu. Jak doplňují: „K dokreslení příběhu pasekáře Jury Antoše jsme požádaly chvalčovského malíře Karla Bubílka, aby do knihy zhotovil vlastní akvarely. Jeho autentické ilustrace knihu výrazně obohatily”.

Ukázka z knihy:

Chopil ji něžně za ruku a nahnul k sobě. »Pohleď tam k Hostýnku, dcerko, do té Boží přírody, jak jsou ty hory krásné. Co to kopců a kopečků trčí okolo něho, jako by je tam někdo narovnal. A ještě ani jeden z nich, třeba ten nejmenší, žádný z těch pánů, co jich tu bylo, nevzal s sebou na věčnost. Zmizeli odtud, jak by jich tu nikdy nebylo, a za nimi půjde i Rottal! Ty hory však a ty kopečky zde opět zůstanou, a s nimi i má paseka. A kdyby mne o ni bystřičtí páni sebe rafinovaněji připravili, o lásku k těm horám mne nikdy nepřipraví! K té mi bude stačit, když se v nich někdy aspoň někde pod jedlí vyspím! Buď však ujištěna, že se s Tesáku papírem vyhnat nedám!«

Digitalizace knihy byla podpořena grantem Města Bystřice pod Hostýnem. Vydání knihy je možné do konce listopadu podpořit na internetových stránkách www.hithit.cz. K objednání je kniha také na www.cmbukovinka.cz.

Autorka fotografie: Alžběta Stanovská

Předchozí

Koupím já si koně vraný

Jede poštovskej pacholek

Následující
Enable Notifications OK No thanks