A já su synek z Polánky

CD Valašský zpěvák Josef Laža
CD Valašský zpěvák Josef Laža (v prodeji na Blackpoint.cz)

14. listopadu 2020 se folklorním éterem rozletěla zpráva, že pozemský svět opustil valašský zpěvák Josef Laža. Rodák z Leskovce před pár dny oslavil 81. narozeniny. Svá tovaryšská léta – muzikantská, taneční i pěvecká – prožil v Cimbálové muzice Domu osvěty ve Vsetíně s primášem Antonínem Sousedíkem. Pokračoval ve vsetínském souboru Kyčera a po jejím rozpadu v roce 1964 navázal intenzívní spolupráci s Janem Rokytou a ostravskou muzikou Technik. Výsledkem této spolupráce je více než 200 natočených snímků a také dnešní populár.

Jako pěvecký sólista vystupoval s BROLNem, muzikami Kašava, Vsacan nebo Jasénka a také s dechovou Beskydskou muzikou. Účinkoval v řadě folklorních a zábavných televizních pořadů a festivalů, kde zároveň vynikal jeho krásný valašský dialekt. Lažův nevšední tenorbaryton, muzikalita a pěvecká přesvědčivost je zachycena na několika zvukových nosičích.

Odešel jeden z nejvýraznějších zpěváků Valašska, odešel ale také dobrý člověk. Tož, Jožko, nech je ti země lehká!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
A já su synek z Polánky
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

A já su synek z Polánky
upravil Jan Rokyta, zpěv Josef Laža, doprovází CM Technik
CD Z lásky darované – písničky o lásce, humoru a životě, 1998
Zdeněk Kašpar: Valašský zpěvník pro školy vsetínského okresu,
vydalo Středisko služeb školám Vsetín, 1999
Zdeněk Kašpar: Valašský zpěvník pro školy vsetínského okresu,
vydalo Středisko služeb školám Vsetín, 1999
Předchozí

Horela linda, linduška

Duní větr, duní

Následující