Abšauři choďá po dědině

Sedící muž s dýmkou
(foto: www.wellcomecollection.org)

Kunčický písmák Antonín Pustka nabízí ve svých pamětech zajímavé čtení o pašerácích, kterým se dařilo zvláště v nepřehledném, hornatém terénu Beskyd.

Povozníci z Kunčic i dalších sousedních vesnic pašovali při svých jízdách z Polska sůl, později koně a z Uher na Moravu tabák, který se stal velmi žádaným zbožím. Pašerákům se říkalo šverci, úředně byli označování jako tutlanci. Šverci kupovali tabák od židů v Turzovce, přes noc využívali chodníčky a na zádech jej nosili přes tzv. „zadní hory“. Z tohoto důvodu byly poblíž hranic hor a lesů zřízené stráže z vojáků, kterým se říkalo abšauři nebo také obrajti. Velitelství měli v Novém Jičíně.

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Pašeráckou písničku si poslechnete v podání členů cimbálové muziky Javořina z Rožnova pod Radhoštěm. Příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Abšauři choďá po dědině
Loading
/

Použité nahrávky:

Abšauři choďá po dědině
zpívá: Sbor muziky
hraje: Cimbálová muzika Javořina
hud. úprava: Radomír Golas
CD Z obou stran Radhoště (Stylton, 2004)
Jan N. Polášek a Arnošt Kubeša: Valaské pěsničky, díl I.
Předchozí

Háj, háj, háj, háj, zelené oreší

V Strakonicích za oltářem

Následující
Enable Notifications OK No thanks