Buj, sedláče, buj veselý

Děti si hrají s bramborami (Erskine Nicol, 1891)

Amerika dala v průběhu dějin Evropanům celou řadu dříve neznámých plodin; kromě jiných tabák, kukuřici a právě brambory. Poprvé se s nimi setkali španělští conquistadoři, kteří v první polovině 16. století dobývali Inckou říši v oblasti dnešního Peru. Pak se brambory šířily po evropských panovnických a šlechtických dvorech, byly pěstovány v klášterních zahradách a sloužily jako exotická pochu­tina, a dokonce i jako lék.

První doklady o bramborách v českých zemích pocházejí z období třice­tileté války. Během 17. století se jejich pěstování rozšířilo do měšťanských kruhů, ale stále se jednalo jen o výstřední doplněk stravy. Teprve v klimaticky nepříznivém 18. století, při dlouhodobé neúrodě obilí a vleklých pruských válkách vzali naši předkové na milost ona zemská jablka neboli ze­máky, zemčata či erteple a brambory se staly důležitou součástí jídelníčku širokých lidových vrstev.

Zamýšleli jste se někdy nad původem slova brambor? Snad jde o odkaz na Braniborsko, někdejší součást Pruského království, jehož král a braniborský kurfiřt Frid­rich II. byl jejich velkým propagátorem. Je však i prozaičtější možnost, totiž že jde o zkomoleninu dnes už zapomenutého slova bambola, tedy hlíza.

Brambory se dostaly se i do lidových písní, což dokládá náš dnešní výběr pro iFolklorní zpěvník: Taneční popěvek Buď, sedláče, buď veselý z Chodska, ze sbírky Jindřicha Jindřicha zpívají Albert Švec a Oldřich Heindl, v úpravě Vladimíra Baiera hraje kapela Drancalové, v obsazení dudy v ladění in G, hackbreth, takový malý šumavský cimbál, a housle. Tak příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Buj, sedláče, buj veselý
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Buj, sedláče, buj veselý
upr. Vladimír Baier
zpívají: Albert Švec a Oldřich Heindl
hrají: Drancalové

CD Klencký radostě

Jindřich Jindřich: Chodský zpěvník. 8. díl. Praha 1955

Předchozí

Husáři, husáři

Písala ně moja milá z Ružomberka list

Následující
Enable Notifications OK No thanks