
Repro z knihy Karel Weis: Český jih a Šumava v lidové písni. 8. díl. Praha 1932
Podmanivé předivo melodických hlasů dudáckého tria, tzv. malé selské muziky, bývá někdy označováno jako lidová polyfonie. Hudební sestava českých dud, houslí a klarinetu byla obvyklá v jižních, západních a středních Čechách po celé 19. století. V malé selské muzice přebírá při taneční zábavě od zpěváka, který si ovšem zaplatil a předzpíval k tanci, v následující taneční mezihře úlohu vedoucího melodického hlasu klarinet (nejčastěji v ladění in Es), housle (neméně často z praktických důvodů s tzv. krátkým krkem) doplňují druhý hlas v terciích a sextách a konečně dudy hrají bohatě zdobenou melodii tanečního nápěvu o oktávu níž než klarinet. Právě ono melodické a rytmické jiskření přináší dojem polyfonického vedení hlasů, které je však přece jen harmonicky ukotveno dudáckým hukem – zadní píšťalou s tzv. bordunem na tónice.
Staré sestavy dudácké hudby bez kontrabasu a houslové kontry v Čechách v současné době využívají a rozvíjejí četné folklorní soubory. Na dlouholetou tradici v tomto ohledu velmi úspěšně navazuje chodský Národopisný soubor z Postřekova, který nedávno vydal své nové album. Dudák Richard Vísner, klarinetista Roman Kalous a houslistka Bohdana Zavázalová v písni Bure muzika ze sbírky Jindřicha Jindřicha doprovázejí zpěváka Antonína Kuželku ml. CD má název Kolem Potřekova a rozhodně si zaslouží pozornost všech ctitelů české lidové hudby, a to nejen kvůli jiskrně podané malé selské muzice, o které byla v dnešním podcastu řeč.

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.
Použité nahrávky:
Bure muzika v naší vesnici
lidová/ improvizace NS Postřekov/ zpěv Antonín Kuželka
hraje Národopisný soubor Postřekov
CD Národopisný soubor Postřekov: Kolem Potřekova (2020)

Jindřich Jindřich: Chodský zpěvník. 7. díl. Praha 1954, č. 95[b], s.87–88.

Etnomuzikog, vědecký pracovník Etnologického ústavu AV ČR, hudební redaktor Českého rozhlasu a Radia Proglas, pedagog, umělecký vedoucí souborů Sluníčko, Rokytí a Rokytka, spoluzakladatel Orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje a obnoveného Plzeňského lidového souboru, člen Lidové muziky z Třemošné, hudební upravovatel a choreograf.