Věřili byste, že i komický příběh pohádkově oživlé zeleniny se může dostat do písničky? Cimbálová muzika Soláň vám ji přináší v dalším dílu iFolklorního zpěvníku.
Muzikolog a folklorista Karel Vetterl byl jeden z prvních žáků Vladimíra Helferta. Na půdě brněnského folkloristického pracoviště rozvinul bohatou badatelskou činnost. Redakčně připravil a vydal Lidové písně a tance z Valašskokloboucka, kde je tato písnička zapsána. Jak sám uvádí, „jedná se o píseň staršího původu, která náleží k onomu druhu skládání, jehož podstatným rysem je patrně komika bez tendence a alegorií, pobavení samo o sobě, podporované hromaděním nepravděpodobností“.
S valašskou verzí písně Chlebová pec praví souvisí i písnička o příběhu okurky a dýně z Kopanic či 14 sloková verze z Hodonínska, kterou má ve své sbírce uvedenu František Sušil. Velmi podobné znění zachytil i Antonín Václavík na luhačovském Zálesí. Pojďme se tedy zaposlouchat do příběhu, který nám vypráví chlebová pec. Třeba se vám při přípravě nedělního oběda právě vaše zelenina roztančí pod rukama. Příjemný poslech!
iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.
Použité nahrávky:
Chlebová pec praví
zpívá: Ženský sbor muziky, Vašková Ludmila
hraje: Cimbálová muzika Soláň
CD A tož jakú (LM Music, 1998)
Bývalá hudební redaktorka Radia Proglas a Českého rozhlasu Brno, současná moderátorka a autorka festivalových pořadů, violistka, pedagožka, umělecká vedoucí CM Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem, hudební upravovatelka a spoluzakladatelka online projektů iFolklor.cz a iFolklorní Strážnice.