Chodila vokolo vosení

Sv. Anna (podmalba na skle z jižních Čech, polovina 19. století)

Svatá Anna – chladna zrána, praví známá pranostika na tento den.

Anna byla matkou Panny Marie a v lidovém prostředí se stala jednou z nejoblíbenějších světic. Byla ochránkyní manželství, modlili se k ní zejména maminky, ale také vdovy. Oblíbily si ji hospodyňky, služebné, švadleny a krajkářky. Kromě nich je patronkou horníků, tkalců, truhlářů, provazníků a dalších profesí. Ještě jedna zvláštní oblast byla Anně v lidové kultuře přisuzována, působila totiž jako přímluvkyně při hledání ztracených předmětů. Pokud jste, milí přátelé, nedávno něco ztratili, pomyslete na sv. Annu…

Anna, příjmením Hlavenková, je také dnešní sólistkou, doprovodí ji soubor Musica Bohemica, který řídí hudební skladatel Jaroslav Krček. Z jejich bohatého společného repertoáru jsem vybral nahrávku písně z rukopisného sborníku s názvem Quodlibetica Evermoda Jiřího Košetického z doby kolem roku 1690. Žertovný popěvek Chodila vokolo vosení tak byl zapsán před více než třemi staletími! Anna Hlavenková, které tímto přejeme vše nejlepší k svátku, ho však podává se svěžestí, žádoucím nadhledem a interpretační jistotou.

Přejeme vám příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Chodila vokolo vosení
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Chodila, chodila vokolo vosení
hud. úprava: Jaroslav Krček
zpívá: Anna Hlavenková
hraje: Musica Bohemica
CD Ať píseň neustává. České lidové a anonymní písně pěti století (2019)
Píseň z rukopisného sborníku Quodlibetica Evermoda Jiřího Košetického z doby kolem roku 1690
Jaroslav Pohanka: Dějiny české hudby v příkladech. Praha 1958, č. 104a, s. 72.

Předchozí

Nešťastná formanská kobyla

Pijácký

Následující