Daj ně, panenko, rozmarýnu

V lidové stravě se staly byliny nenahraditelnou surovinou při přípravě tradičních pokrmů. Pro naše předky měl každý kvítek, strom i keř určitý symbolický význam. Byliny sbíraly především ženy, které je uměly využít nejen v kuchyni, ale i v léčitelství.

Ve starověku byl rozmarýn považován za symbol lásky, manželství, ale i smrti a věčnosti. Dodnes je proto oblíbenou ozdobou mládeneckých kloboučků, svatebních kytic a stolů.  Rozmarýn nebo rozmarýna má  navíc velmi příjemnou, pronikavou vůni i pěkné květy. Rostlinka se používala do kadidel, na výrobu věnců i na výzdobu.  A odedávna  také patřila mezi oblíbené koření.

Rozmarýn je výjimečný tím, že jako jedna z mála rostlin zvyšuje krevní tlak. Přitom příznivě  ovlivňuje zdravotní stav, uklidňuje a odstraňuje nervové vyčerpání. Zlepšuje krevní  oběh, odstraňuje pocit chladu v končetinách a pomáhá při takzvaném stařeckém srdci. Tonizuje cévy, nervovou soustavu a celkově posiluje. Pro toto použití je nejlepší připravit rozmarýnové víno. Jak?

Nadrobno pokrájené rozmarýnové lístky nasypeme do hrnce nebo do pětilitrové sklenice, zalijeme červeným vínem, vše promícháme a ponecháme louhovat 4 – 5 dní. Víno poté scedíme a uložíme do připravených lahví. Drobný hlt rozmarýnového vína uklidní mysl večer před spaním, což v dnešní uspěchané době jistě každý ocení.

Aleše Janečka a Veroniku Malatincovou doprovází cimbálová Dolina ze Starého Města u Uherského Hradiště. Písnička nebude o víně, ale o rozmarýně. Příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Daj ně, panenko, rozmarýnu
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky:

Daj ně, panenko, rozmarýnu
zpívá: Veronika Malatincová, Aleš Janeček
hraje: Cimbálová muzika Dolina

hud. úprava: Aleš Janeček
CD Daj ně, panenko, rozmarýnu (Klub kultury Uherské Hradiště, 2001)

Předchozí

Gdeže léháš, milá má?

Nastala nám, kamarádi

Následující
Enable Notifications OK No thanks