
Zábavu i poučení nalézali ve druhé polovině 19. století venkovští hospodáři kromě jiného v četbě oblíbených kalendářů, jako byl třeba Posel z Prahy z roku 1865, který dnes společně před písničkou otevřeme. Kalendář kromě rozpisu všedních dnů a svátků obsahoval pranostiky, rady pro domácnost a hospodářství, stejně jako historické a jiné populární čtení. Máme konec června, tak se podíváme, co 156 let starý kalendář radí na zvolna nadcházející červenec…
Na poli a lukách: K ozimům vyvážeti hnůj; zemčata okopávati; řípy plýti a kopečkovati; jetel na semeno žíti; plýti len, konopí a mrkve; ouhory zorávati; jarní len žíti, taktéž řepku, žito a pšenici; strnišťata podtrhovati. Louky jednosečné sekati i deset dní po sklizení sena zavlažovati.
V zahradě: Plýti, okopávati, zalévati a přesazovati zeleniny; síti řeřichu zemní, špenát, petržel, vodnici; pronásledovati bělouše a můry. Revíz a srstek pořezávati.
V chlévech: Dobytku tažnému přidávati píce jádrné při namáhavé práci; dojnicem píci zelenou a čerstvé povětří v rejdišti; letní bahnění ovcí opatrovati a nevyháněti matky na daleké pastvy; jehňata nepouštěti z ovčína za vedra slunečního.
Ve dvoře: Řepku mlátiti, vymlácené zrní denně 4kráte přehazovati a vyvětrávati obilí. Hnojiště pilně s močůvkou kropiti a s pletenci slaměnými obstaviti; všeliké ovoce zavařovati.
Píseň, kterou jsme pro dnešek vybrali, zapsal Karel Jaromír Erben před rokem 1862. V úpravě Dalibora Bárty ji s Lidovou muzikou z Třemošné v roce 2009 natočil Tomáš Kořínek. Přejeme vám příjemný poslech.

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Na www.iFolklor.cz budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.
Použité nahrávky:
Daleké, široké políčka
zpívá Tomáš Kořínek
upr. Dalibor Bárta/ hraje Lidová muzika z Třemošné
CD Plzeňská věž (2009, Etnologický ústav AV ČR, Český rozhlas Plzeň)



Etnomuzikog, vědecký pracovník Etnologického ústavu AV ČR, hudební redaktor Českého rozhlasu a Radia Proglas, pedagog, umělecký vedoucí souborů Sluníčko, Rokytí a Rokytka, spoluzakladatel Orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje a obnoveného Plzeňského lidového souboru, člen Lidové muziky z Třemošné, hudební upravovatel a choreograf.