Dúhopol

Luboš Holý
foto: www.indies.eu

Před deseti lety, 23. ledna roku 2011, zemřel zpěvák lidových písní původem z horňácké obce Hrubá Vrbka, držitel sametového barytonu Luboš Holý. Společně se svým bratrem Dušanem vyrůstal v hudební rodině – oba chlapce vychovávala babička Kateřina Holá – Miklošková, otec Martin byl rovněž výborným regionálním zpěvákem.

Svá studia veterinárního lékařství strávil Luboš Holý v Brně, později v moravské metropoli působil jako profesor na Veterinární a farmaceutické univerzitě. Jeho odbornost ale dosáhla daleko za hranice města. Během své dlouholeté pedagogické činnosti, mimo jiné na univerzitách na Kubě a v Mexiku, se stal uznávaným odborníkem ve svém oboru a v roce 1964 získal titul kandidát věd.

Během studií v Brně se Luboš Holý angažoval jako primáš cimbálové muziky Medika, později také v muzice Slováckého krůžku. Po založení BROLNu v roce 1952 se stal jedním z jeho prvních sólistů a během čtyřicetileté spolupráce s ním procestoval desítky zemí, natočil mnoho nahrávek, vystupoval v rozhlase i v televizi. Kromě stálé spolupráce s BROLNem a Muzikou Jožky Kubíka také vystupoval s CM Slávka Volavého, CM Břeclavan, později s ostravským Technikem, Horňáckou cimbálovou muzikou Martina Hrbáče a mnohými dalšími.

První profilové album „Žijí v písni“ vydali bratři Luboš a Dušan Holí ještě jako vinylovou desku v roce 1983. Z dalších alb je to samostatné album „Luboš Holý zpívá písně z Horňácka a moravskoslovenského pomezí“, dále „Za Moravú, tam je dobře“, baladické CD „Horela linda, linduška“ či úplně poslední z roku 2010, které vyšlo u příležitosti zpěvákových osmdesátin – CD Rabudeň, rabudeň (doprovází Musica Folklorica).

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Dúhopol
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Dúhopol
hudební úprava Petr Pavlinec, zpěv Luboš Holý
hraje Petr Pavlinec
CD Rabudeň, rabudeň, 2010
Předchozí

Žerotín 45 let

Vandruj, vandruj, můj Pepíčku

Následující
Enable Notifications OK No thanks