Dúhopol

Luboš Holý
foto: www.indies.eu

Před deseti lety, 23. ledna roku 2011, zemřel zpěvák lidových písní původem z horňácké obce Hrubá Vrbka, držitel sametového barytonu Luboš Holý. Společně se svým bratrem Dušanem vyrůstal v hudební rodině – oba chlapce vychovávala babička Kateřina Holá – Miklošková, otec Martin byl rovněž výborným regionálním zpěvákem.

Svá studia veterinárního lékařství strávil Luboš Holý v Brně, později v moravské metropoli působil jako profesor na Veterinární a farmaceutické univerzitě. Jeho odbornost ale dosáhla daleko za hranice města. Během své dlouholeté pedagogické činnosti, mimo jiné na univerzitách na Kubě a v Mexiku, se stal uznávaným odborníkem ve svém oboru a v roce 1964 získal titul kandidát věd.

Během studií v Brně se Luboš Holý angažoval jako primáš cimbálové muziky Medika, později také v muzice Slováckého krůžku. Po založení BROLNu v roce 1952 se stal jedním z jeho prvních sólistů a během čtyřicetileté spolupráce s ním procestoval desítky zemí, natočil mnoho nahrávek, vystupoval v rozhlase i v televizi. Kromě stálé spolupráce s BROLNem a Muzikou Jožky Kubíka také vystupoval s CM Slávka Volavého, CM Břeclavan, později s ostravským Technikem, Horňáckou cimbálovou muzikou Martina Hrbáče a mnohými dalšími.

První profilové album „Žijí v písni“ vydali bratři Luboš a Dušan Holí ještě jako vinylovou desku v roce 1983. Z dalších alb je to samostatné album „Luboš Holý zpívá písně z Horňácka a moravskoslovenského pomezí“, dále „Za Moravú, tam je dobře“, baladické CD „Horela linda, linduška“ či úplně poslední z roku 2010, které vyšlo u příležitosti zpěvákových osmdesátin – CD Rabudeň, rabudeň (doprovází Musica Folklorica).

Poslechněte si celý podcast i s písničkou

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky

Dúhopol
hudební úprava Petr Pavlinec, zpěv Luboš Holý
hraje Petr Pavlinec
CD Rabudeň, rabudeň, 2010
Předchozí

Žerotín 45 let

Vandruj, vandruj, můj Pepíčku

Následující