Duní větr, duní

Duní větr, duní
Listopadový vítr je bratrem zimy (foto Pixabay)

Jedna z pranostik tohoto měsíce praví, že „listopadový vítr je bratrem zimy.“ V původním římském kalendáři byl listopad devátým měsícem v roce. Podle slova novem, což v překladu znamená devět, dostal tento měsíc své jméno v několika jazycích. Název je také odvozen od padání listí, které je ve středoevropských přírodních podmínkách v tomto ročním období typické.

V listopadu slavíme Svátek všech svatých, jsou Dušičky, oslavujeme svátek svatého Martina spojený s prvním letošním vínem a svatomartinskou husou. Za zmínku stojí také svátek svaté Kateřiny, kdy končí taneční zábavy, při kterých ženy zvou muže k tanci a také za ně platí!

Je zajímavé, že měsíc listopad začíná stejným dnem v týdnu jako březen. O spojitosti obou měsíců mluví i další lidová pranostika: „Jaké povětří jest v listopadu, takové má býti měsíce března roku budoucího.“ A protože se také praví, že „listopadový vítr slunce polyká“, vybrala jsem pro vás dnes valaškou písničku o dunivém větru v podání Karla Petružely za doprovodu cimbálové muziky Kotár z Rožnova pod Radhoštěm. Pěkný poslech!

Poslechněte si celý podcast i s písničkou

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky

Duní větr, duní
hudební úprava Jan Malina, zpěv Karel Petružela, cimbálová muzika Kotár
CD Za pěsničkú do Mezříča, vydal LM music
Duní větr, duní (notový zápis)
PhDr. Arnošt Kubeša: Vałaské pěsničky VII/2Písně zbojnické
Vydal referát kultury Okresního úřadu Vsetín a Okresní vlastivědné muzeum Vsetín 1993
Předchozí

A já su synek z Polánky

Slovan sem a Slovan budu

Následující

Napsat komentář