Duní větr, duní

Duní větr, duní
Listopadový vítr je bratrem zimy (foto Pixabay)

Jedna z pranostik tohoto měsíce praví, že „listopadový vítr je bratrem zimy.“ V původním římském kalendáři byl listopad devátým měsícem v roce. Podle slova novem, což v překladu znamená devět, dostal tento měsíc své jméno v několika jazycích. Název je také odvozen od padání listí, které je ve středoevropských přírodních podmínkách v tomto ročním období typické.

V listopadu slavíme Svátek všech svatých, jsou Dušičky, oslavujeme svátek svatého Martina spojený s prvním letošním vínem a svatomartinskou husou. Za zmínku stojí také svátek svaté Kateřiny, kdy končí taneční zábavy, při kterých ženy zvou muže k tanci a také za ně platí!

Je zajímavé, že měsíc listopad začíná stejným dnem v týdnu jako březen. O spojitosti obou měsíců mluví i další lidová pranostika: „Jaké povětří jest v listopadu, takové má býti měsíce března roku budoucího.“ A protože se také praví, že „listopadový vítr slunce polyká“, vybrala jsem pro vás dnes valaškou písničku o dunivém větru v podání Karla Petružely za doprovodu cimbálové muziky Kotár z Rožnova pod Radhoštěm. Pěkný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Duní větr, duní
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Duní větr, duní
hudební úprava Jan Malina, zpěv Karel Petružela, cimbálová muzika Kotár
CD Za pěsničkú do Mezříča, vydal LM music
Duní větr, duní (notový zápis)
PhDr. Arnošt Kubeša: Vałaské pěsničky VII/2Písně zbojnické
Vydal referát kultury Okresního úřadu Vsetín a Okresní vlastivědné muzeum Vsetín 1993
Předchozí

A já su synek z Polánky

Slovan sem a Slovan budu

Následující