Dyj sem, dívče, dyj sem – Sou na potoce ráčata

Oldřich Heindl (vpravo) a Albert Švec (foto z CD Klencký radostě, Holoubek 2009)

Další díl iFolklorního zpěvníku věnujeme bohužel nedožitým devadesátinám jednoho z nejoriginálnějších chodských zpěváků, Oldřichu Heindlovi (1932–2002). Spolu s Albertem Švecem tvořil známé pěvecké duo, výjimečně se uplatňoval i sólově nebo s jinými pěveckými partnery, nejčastěji za doprovodu domažlické KDM. 

Oldřich Heindl se narodil 6. října 1932. Byl v pravém slova smyslu selský typ, pevně spojený s rodným krajem a jeho milovaným Klenčím pod Čerchovem. Zůstal starým mládencem s osobitou filosofií. O svém zpívání tvrdil: „Aby člověk zvlád chodský písničky, muší je pít s mateřským mlíkem. Ha dyž má poznat všecky jejich taje, muší s nima prožívat svý dětství.

Heindlův tenorový hlas byl naprosto nezaměnitelný, se zvláštním nasálním zabarvením, které se dobře pojilo s dudáckým doprovodem. Navíc se krásně doplňoval s měkkým, barevným barytonem Alberta Švece. Oldřichu Heindlovi s Albertem Švecem bylo shůry dáno 47 let společného zpívání. Jak napsal Zdeněk Bláha, „zdálo se, že se na jevišti spojují v jeden dech a stejně tlukoucí srdce“. Oba chodští bardi bohužel zemřeli už v roce 2002, tak dnešní jubilejní připomenutí devadesátin Oldřicha Heindla míří do chodského hudebního nebe a samozřejmě ke všem obdivovatelům chodské lidové hudby.

Vybral jsem jednak archivní nahrávku mladého pružného hlasu O. Heindla z roku 1970 v prolamované písni Dyj sem, dívče, dyj sem za doprovodu dudáka Zdeňka Bláhy, jednak můj oblíbený snímek s výjimečnou atmosférou, Sou na potoce ráčata, nádherný souzvuk Heidlova hlasu s Albertem Švecem a dokonce i s Václavem Švíkem. Příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Dyj sem, dívče, dyj sem – Sou na potoce ráčata
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Dyj sem, dívče, dyj sem – Sou na potoce ráčata
upr. Zdeněk Bláha
zpívají: Oldřich Heindl, Albert Švec, Václav Švík
dudy: Zdeněk Bláha
CD Klencký radostě (Holoubek 2009)

Jindřich Jindřich: Jindřichův Chodský zpěvník. 2. díl, 2., rozšířené vydání. Praha 1947
Předchozí

Tolary – Kolovrat

Nad Hostýnem slunko svítí

Následující
Enable Notifications OK No thanks