Jaký je to krušný život

Reliéf legendy o orbě s čertem v kostele sv. Prokopa v Chotouni

4. července má výroční den patron horníků svatý Prokop. Byl opatem Sázavského kláštera založeného před rokem 1032. O jeho životě vyprávějí le­gendy z 12. a 14. století. Podle té nejznámější lidé spatřili Prokopa, jak oře s čertem zapřaženým do pluhu a pohání ho křížem. Stal se českým zemským patronem, ale dohlížel také na rolníky a především na už zmíněné horníky. Chránil věřící i před ďáblem a zlými duchy, před nemocemi a živelnými pohromami.

Se svátkem sv. Prokopa jsou spjaty hornické poutě a slavnosti. K nejstarším patří prokopská pouť v Březových horách na Pří­bramsku, jíž se účastnili horníci ze všech šachet a celé představenstvo.

Oblíbený hornický světec byl v kraji námětem příbramského lidového řezbářství. Jeho kolorované dřevořezby stávaly na skalních výklencích nejčastěji užívaných důlních chodeb. Před nimi stále hořela lampička, do níž kolemjdoucí dolévali olej ze svých kahanců.

Také písnička na den svatého Prokopa bude z hornického prostředí, nikoliv však z Příbrami, ale ze šternberských uhelných dolů v okolí Radnic na Rokycansku. Zlidovělou baladu Jaký je to krušný život šternberského horníka – ze sbírky Václava Vainara z 30. let 20. století – na svoje album Svatební a pohřební zařadila Lidová muzika z Chrástu, v úpravě Vojtěcha Kouby. Sólo zpívá Adéla Forejtová. Příjemný poslech!

Poslechněte si celý podcast i s písničkou

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Jaký je to krušný život
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Jaký je to krušný život
zpívá: Adéla Forejtová a sbor
hraje: Lidová muzika z Chrástu
hudební úprava: Vojtěch Kouba
LP/CD Svatební a pohřební (2020)

František Hyndrák: Co se zpívalo na Rokycansku. Rokycany 1996

Předchozí

Naděžda Urbášková (z cyklu NAŠI – osobnosti lidové kultury)

Stoji v poli boži muka

Následující