Jdi, má milá, jdi do lesa – U Kláštera pole

Klášter ve Zlaté Koruně (foto Z. Vejvoda, 2007)

Dnes jsem pro Vás vybral píseň z výjimečného barokního pramenného kompletu, ze sbírky lidových písní, jejímž autorem byl Ondřej Hůlka ze Zlaté Koruny. Hůlkův rukopis se bohužel nedochoval, jeho repertoár však ve svých sbírkách využil Karel Jaromír Erben. V předmluvě k Nápěvům prostonárodních písní českých z roku 1862 doslova uvádí: „V Budějovicku podařilo se mi od jednoho starého houslisty ze Svaté Koruny, neb jak tam vůbec říkají ‚z Kláštera‘, dostati ku přepsání sbírku 160 starých písní hospodních i s nápěvy, kterou zdědil po svém otci, též hudci hospodním, a nemálo sobě na ní zakládal… Mnohé z těch písní mají skutečně na sobě starobylosti ráz, jsouce dílem ve způsobu měkkém složeny a vynikají jakousi bujnou silou a důraznou pádností.“

Erben sbírku k dalšímu využití získal v roce 1845. Tehdy pořizoval opisy z městského a klášterního archivu v Českých Budějovicích. Bydlel u jircháře Karla Žďárského a byl stálým hostem Adamova hostince ve Šternekově ulici (dnes U Černé věže). Tam se pravidelně scházela vlastenecká společnost. Přicházeli za ním studenti a lidé z okolí, kteří mu zpívali lidové písně. Z korespondence také vyplývá, že Erben podnikl výlet na Kleť se zastávkou ve Zlaté Koruně. Při této příležitosti zřejmě došlo k setkání se synem zlatokorunského „hospodního“ houslisty. Je velké štěstí, že díky Erbenovu opisu tyto písně stále žijí, jak dokládá nahrávka pražské kapely Rozmarýn, v úpravě Vojtěcha Mahelky sólo zpívají Klára Brábníková a Kamil Čelikovský. Přeji příjemný poslech.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Jdi, má milá, jdi do lesa – U Kláštera pole
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky:

Rosa
hud. úprava: Vojtěch Mahelka
zpívají: Klára Brábníková a Kamil Čelikovský
hraje: Lidová muzika Rozmarýn
Karel Jaromír Erben: Prostonárodní české písně a říkadla (ed. Z. Mišurec) 2. díl, Praha 1985, č. 10, s. 17–18; 3. díl, Praha 1986, č. 458, s. 29–30.
Předchozí

Stoji v poli boži muka

Na petrovských dolinách – Ty petrovské sklepy – Petrove, Petrove

Následující
Enable Notifications OK No thanks