Jede poštovskej pacholek

Ilustrace k písni Jede poštovskej pacholek od Vladimíra Líbala
CD Rokytka: Ta rokycká brána, archiv souboru 

Před bezmála pěti sty lety byly v Čechách (1526) a pak na Moravě (1611) zřízeny zemské ústavy, které v našich zemích znamenaly zrod moderního poštovnictví. Ve 20. letech 18. století byla pošta zestátněna a jen o málo později (1748) regulována Poselským řádem císařovny Marie Terezie.

Na pozici poštmistrů (tj. vedoucích poštovních úřadů v městech a obcích) byli zprvu dosazováni kurýři s mnohaletými zkušenostmi, kteří úřad dostávali na stáří jako výslužné. Po polovině 18. století se místo zpravidla předávalo z otce na syna, případně na zetě. Šlo o prestižní zaměstnání, vždyť mnozí z poštmistrů dosáhli i na nižší šlechtický titul. 

Dálkovou přepravu zásilek zajišťovali postilióni. Museli se držet přesného řádu, který určoval čas příjezdu a odjezdu z každé stanice. Aby nedocházelo ke zbytečným prodlevám, troubil postilion z určité vzdálenosti smluvený signál. To bylo znamení pro pomocný personál, aby připravil koně k přepřažení. K tomu bylo vyhrazeno pět minut, na expedici pošty jen dvakrát tolik. A pak že uspěchaná doba a přetížená pošta je fenoménem 21. století…Za doprovodu kapely souboru Rokytka z Rokycan, v úpravě Dalibora Bárty zazní popěvek Jede poštovský panáček. Zpívá Zdeněk Vejvoda a sbor Rokytí. Příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Jede poštovskej pacholek
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Jede poštovskej pacholek
upr. Dalibor Bárta
zpívá Zdeněk Vejvoda a sbor Rokytí
hraje Rokytka
CD Ta rokycká brána (Město Rokycany, 2018)

Karel Jaromír Erben: Prostonárodních české písně a říkadla. Praha 1864
(transkripce D. Bárta)
Předchozí

Osudy pasekářů v Hostýnských vrších opět ožívají

Přiletěl slavíček

Následující
Enable Notifications OK No thanks