Kdo se to prochází

Portrét Zory Soukupové z LP Antologie jihočeské lidové hudby (1976)

Před rovnými 40 lety, 15. března 1981, přišel svět o výraznou a skutečně nezapomenutelnou postavu jihočeského národopisu. Zemřela tehdy výtvarnice, etnografka, tanečnice a zpěvačka Zora Soukupová, rozená Kořánová.

Byla rodačkou z ukrajinského Berchova v tehdejším Sovětském svazu, kde se v české rodině narodila 16. listopadu 1922. Vyrůstala již v Čechách a po válce absolvovala sochařství na pražské UMPRUM. V téže době patřila k zakladatelské generaci Souboru písní a tanců Josefa Vycpálka a krátce působila i v Československém státním souboru písní a tanců. Od druhé poloviny 50. let byla již trvale spjata s Českými Budějovicemi, kam následovala svého muže, historika a rozhlasového redaktora Lubomíra Soukupa. Pracovala v Krajském domě osvěty a Jihočeském muzeu, sbírala písně a tance na jihočeském venkově a byla uměleckou vedoucí českobudějovického souboru Úsvit. Zde také poznala a rozvíjela zvláštní jihočeský pěvecký styl.

Často natáčela ve studiích Československého rozhlasu. Obdivuhodné jsou v jejím podání zejména nahrávky jihočeských písní volavých i tanečních, s charakteristickým dudáckým zdobením nápěvu, tzv. prolamováním. A právě takovou jsem pro iFolklorní zpěvník dnes vybral.

Píseň z Budějovicka k tanci do kolečka s incipitem Kdo se to prochází zapsal Karel Jaromír Erben už před rokem 1861. V úsporné smyčcové úpravě Jaroslava Krčka ji zpívá Zora Soukupová, hraje Malá muzika Plzeňského lidového souboru, kterou v roce 1977 řídil Zdeněk Bláha. Příjemný poslech, přátelé!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Kdo se to prochází
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Kdo se to prochází
upr. Jaroslav Krček/ zpěv Zora Soukupová
hraje Malá muzika Plzeňského lidového souboru
CD K Budějicům cesta (2007)
z Budějovicka
K. J. Erben – J. P. Martinovský: Nápěvy Písní národní v Čechách. 4. díl. Praha 1861, č. 330,s. 21.
Předchozí

Keď si já zazpívám

Pri Trenčíně na tem mostě

Následující
Enable Notifications OK No thanks