Keď si já zazpívám

Pamětní deska Jožky Severina
autor: akademický sochař Radim Hanke
foto: Radim Hanke

K předním osobnostem Podluží bezesporu patří lidový zpěvák Jožka Severin.  12. března si připomínáme 30 let od úmrtí této výrazné osobnosti etnografického regionu na jihu Moravy.

Jožka Severin se narodil v Tvrdonicích, vyučil se pekařem a do vínku mu byl dán vysoký tenor. V roce 1940 získal angažmá v pražském Národním divadle a v rámci festivalu Pražské jaro v roce 1948 zpíval pod taktovkou Rafaela Kubelíka sólový part rolníka v Oratoriu sv. Ludmily. Slibně rozjetou kariéru ovšem zhatilo odsouzení za napomáhání k útěkům přes hranice.

Jožka Severin vyhrál na strážnických slavnostech v roce 1947 soutěž ve zpěvu písní Za našima humny, o pět let později stál u kolébky Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů a stal se jeho kmenovým zpěvákem. Dlouhá léta spolupracoval s národopisným souborem Břeclavan. Zpíval s mnoha cimbálovými muzikami a dechovými kapelami a stál u založení Slováckého krúžku v Tvrdonicích. Partnerkou v pěveckých duetech mu byla Božena Šebetovská, zpíval také s Josefem Rampáčkem a dcerou Julií.

Obal LP Keď si já zazpívám (Supraphon, 2015)

U příležitosti stého výročí narození Josefa Severina byla na Slovácké chalupě v Tvrdonicích odhalena pamětní deska, která pochází z dílny akademického sochaře Radima Hankeho.

Jak uvádí Ladislava Šuláková ve stati Národopis: „Josefu Severinovi byl udělen titul zasloužilý umělec, pro Podluží a pro ctitele jeho písní z celé republiky byl však umělcem národním.“

K poslechu nabízíme dvě písně – Keď si já zazpívám a Vínko červené. Jedná se o nahrávky z koncertu, který se roku 1953 konal v kuriózním prostředí cirkusu Bezkyd v Ostravě. BROLN řídí Bohdan Warchal.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Keď si já zazpívám
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Keď si já zazpívám; Vínko červené
hudební úprava Jaromír Běhúnek
hraje BROLN, řídí Bohdan Warchal
LP Keď si já zazpívám (SUPRAPHON, 2015)
z Podluží
zápis písně: Pavel Čech, www.podluzanek.cz
Předchozí

Šup sem, šup tam

Kdo se to prochází

Následující
Enable Notifications OK No thanks