Kolikrát sem, má Kačenko

Svatá Kateřina (foto Wikipedia)

Původ ženského křestního jména Kateřina není zcela jednoznačný, ale samotné jméno znamená čistá, cudná, mravná. Svatá Kateřina je patronkou mladých dívek, studentů, ošetřovatelek, mlynářů i univerzit, ale i umělců, vědců, knihtiskařů a umírajících. Svata Kateřina je jedním ze 14 světců, jež pomáhají lidem v nouzi. Jejím atributem je kolo, na němž měla být umučena. Proto byla v minulosti v tento den zakázaná práce nejen s trakařem, vozem a povozem, ale i s kolovratem.

O Kateřinině také končila pastva, děvečky a čeledíni dostávali mzdu a mohli se vyvázat ze služby. Na svatou Kateřinu také probíhaly poslední tancovačky a zábavy, na kterých platilo tzv. ženské právo. Zábavy se konaly mnohdy až do svítání a pak už nastal čas předadventní – čas pokory, skromnosti a rozjímání.

Zpívá horňácký bohatýr Luboš Holý, v nahrávce z roku 1971 jej doprovází Brněnská cimbálová muzika.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Kolikrát sem, má Kačenko
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Kolikrát sem, má Kačenko
Zpívá Luboš Holý, doprovází Brněnská cimbálová muzika
CD Písně milostné a láskyplné (Radioservis)
Ondřej Skovajsa: Sbírka Jaroslava a Vlasty Smutných
Katalog lidové písně Folksong.eu realizuje Jan Koláček.
Předchozí

Slovan sem a Slovan budu

Zatoč se, Sluníčko – 35 let souboru Sluníčko z Rokycan

Následující
Enable Notifications OK No thanks