Koupím já si koně vraný

Zdeněk Bláha a Jaromír Horák na Chodských slavnostech, 60. léta 20. století
(foto: archiv Z. Bláhy)

iFolklorní zpěvník dnes věnujeme čerstvému výročí jednoho z nejvýraznějších hlasů české lidové písně druhé poloviny 20. století. Před 110 lety, 6. srpna 1912 se v Domažlicích narodil pozdější nekorunovaný král chodských zpěváků Jaromír Horák.

Vystudoval domažlické gymnázium a Učitelský ústav v Plzni. Své hudební nadání zprvu uplatňoval při hře na harmoniku či na klavír na venkovských tancovačkách nebo při doprovodu němých filmů v biografech. Stal se rovněž členem pěveckého sboru Čerchovan.

Na začátku druhé světové války byl odvlečen do koncentračního tábora ve Flossenbürku ve skupině chodských rukojmí. Po propuštění začal studovat zpěv a již v roce 1942 zvítězil v soutěži mladých zpěváků z Čech a Moravy. Byl angažován do pražského rozhlasu a krátce po osvobození se jako učitel přestěhoval do Plzně. Zde koncertoval a také nahrával v novém plzeňském rozhlasovém studiu. Vystupoval i s dudáckými kapelami a počátkem 60. let se jako zpěvák profesionálního Plzeňského lidového souboru proslavil v pořadech Hrají a zpívají Plzeňáci. Jak napsal jeho přítel Zdeněk Bláha, Jaromír Horák „svým jedinečným a přitažlivým hlasem probouzel zájem o český hudební folklor u tisíců posluchačů“. Pro rozhlas natočil více než 600 snímků převážně západočeských lidových písní. Jaromír Horák svým barevným tenorem snadno vyvrací názor, že školeným hlasem nelze pravdivě a věrně interpretovat lidovou píseň.

Kromě válečných útrap do jeho života ještě jednou zasáhla politika. V roce 1969 musel opustit funkci krajského školního inspektora a načas nesměl veřejně vystupovat. Zemřel 5. září 1981. Podařilo se mu to, o čem sní skuteční kumštýři všech oborů: I prostřednictvím rozhlasových snímků trvale zůstává v živé paměti a v srdcích obdivovatelů české hudby.

Do dnešního dílu iFolklorního zpěvníku jsme vybrali obecně známou jihočeskou písničku Koupím já si koně vraný ze sbírky Karla Weise, z Veselí nad Lužnicí. V úpravě Jana Slimáčka hraje Plzeňský lidový soubor, který řídí Zdeněk Lukáš, zpívá Jaromír Horák. Tak příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Koupím já si koně vraný
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Koupím já si koně vraný
zpívá: Jaromír Horák
hraje: Plzeňský lidový soubor
hud. úprava: Jan Slimáček
LP Hrají a zpívají Plzeňáci (Supraphon, 1972)
Karel Weis: Český jih a Šumava v lidové písni. (7. díl. Praha 1932)
Předchozí

Na Beskydě velké kopce

Háj, háj, háj, háj, zelené oreší

Následující
Enable Notifications OK No thanks