Koupím já si koně vraný

Portrét Jana Masaryka ve 4. vydání jeho Národních písní (1989)

V souvislosti se Dnem vzniku samostatného Československa 28. října opět zazní na řadě shromáždění písně spojované s naším prvním prezidentem TGM.

O oblíbených písních jeho rodiny si můžeme udělat obrázek díky výběru jeho hudebně nadaného syna Jana Masaryka, který k jejich úpravám pro zpěv a klavír přistoupil v pohnuté době během amerického exilu za 2. světové války. Spolu s pěvkyní Jarmilou Novotnou je pro vzpruhu vlastencům i jako vzpomínku na otce provozovali v rámci četných společenských událostí a v hrůzném období heydrichiády je společně pro povzbuzení národa také natočili. Gramofonové album vyšlo pod symbolickým názvem Lidické písně. A které že na něm jsou? Asi vás nepřekvapí Ach synku nebo Teče voda, teče, ale také Zelený hájové, Zdálo se mi, má panenko, Horo, horo, vysoká si, Koupím já si koně vraný a řada dalších, také slovenských a moravských, vždyť Tomáš Masaryk se přece narodil na Slovácku v Hodoníně.

Ještě dovolte malou poznámku o vztahu Masarykovy rodiny k Jarmile Novotné. Žačka Emy Destinnové, tehdy devatenáctiletá nadaná sopranistka a čerstvě členka opery Národního divadla, zpívala poprvé 26. října 1927 roli Gildy ve Verdiho Rigolettovi. Tehdy ji poprvé slyšel prezident Masaryk. Hned na druhý den dostala pozvání do Lán. Osobní setkání na Novotnou velmi zapůsobilo. Způsob, jakým Masaryk podporoval umění a umělce, byl neokázale účinný. Důkladně se Jarmily vyptal na její plány a doporučil jí návrat do Milána ke studiu zpěvu. Finančně i morálně ji podpořil a dočkal se vděku i satisfakce v podobě světové kariéry jeho „svěřenkyně“.  Vřelý a samozřejmě mnohem neformálnější vztah navázala Novotná s prezidentovým synem Janem, o jejichž společném počinu, Lidických písních, jsem už mluvil. Je příznačné pro naše dějiny, že tiskem mohly pod názvem Národní písně Jana Masaryka vyjít teprve v roce 1968. 

V podání vynikajícího Jaromíra Horáka jsme pro dnešní sváteční příležitost vybrali z „masarykovského“ repertoáru zlidovělou píseň Koupím já si koně vraný, kterou v 90. letech 19. století ve Veselí nad Lužnicí na jihočeských Blatech zaznamenal Karel Weis. V úpravě Jana Slimáčka hraje Plzeňský lidový soubor, zpívá Jaromír Horák. Příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Koupím já si koně vraný
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky

Koupím já si koně vraný
upr. Jan Slimáček
zpívá Jaromír Horák
hraje Plzeňský lidový soubor
CD Hrají a zpívají Plzeňáci (Supraphon 2001)
Jan Masaryk: Národní písně.
4. vyd. Praha 1989, nestránkováno.
Předchozí

Nad Hostýnem slunko svítí

Osudy pasekářů v Hostýnských vrších opět ožívají

Následující