Líto je mně, má matičko

Václav Trojan (1907-1983) (foto: wikipedie)

Dnes bychom rádi připomněli uměleckou osobnost, jejíž obdivuhodné dílo v obtížných letech nacistické okupace i v následujících dekádách posilovalo národní sounáležitost a těšilo svébytnou bytostně českou poetikou. Vedle melodické, a zvláště instrumentační invence vynikalo zvláštním pochopením pro český, moravský i slovenský folklor. Když připomenu filmového prince Bajaju, Špalíček, hudební báseň Zlatá brána nebo dětskou operu Kolotoč, je zřejmé, že jde o Václava Trojana. 

Narodil se v Plzni 24. dubna 1907. Vystudoval v Praze hru na varhany, dirigování a skladbu, mj. u Vítězslava Nováka a Jaroslava Křičky. Působil jako pedagog a skladatel vážné, jazzové, scénické i filmové hudby. Od konce 30. let pracoval v Československém rozhlase, kde pro potřeby vysílání komponoval kantáty a pásma lidových písní, jejichž vysílání v době okupace bylo velmi sledované.


Obal LP Jsem píseň Tvá (Supraphon 1975)

Po válce úzce spolupracoval s režisérem animovaných filmů Jiřím Trnkou a dalšími tvůrci, a to až do pozdního věku. Zemřel 5. července 1983 v Praze. 

Trojanova úprava svatební písně z Berounska z Erbenovy sbírky Líto je mně, má matičko pochází ze supraphonského gramofonového alba Jsem píseň tvá z roku 1975. Komorní orchestr Musici de Praga řídí Mario Klemens, zpívá někdejší sólistka BROLNu i PLSu Věra Příkazská. 

Digitální reedice gramofonových alb s hudbou Václava Trojana, jeho filmové i taneční suity Zlatá brána, Jsem píseň tvá či Betlém jsou nově k dispozici na supraohononline.cz. Z iFolkloru pěkný den přeje Zdeněk Vejvoda.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Líto je mně, má matičko
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Líto je mně, má matičko
upr. Václav Trojan
zpívá Věra Příkazská
hraje Musici de Praga
CD Jsem píseň tvá (Supraphon 2020)
Karel Jaromír Erben: Prostonárodní české písně a říkadla. 4. vydání. 4. díl.
Praha 1987, s. 132.

Předchozí

Huž se ta travjička pěkně zelená

V Prachaticích za bránou

Následující
Enable Notifications OK No thanks