My tři králové

Tříkrálová koleda v Kamenném Újezdu u Rokycan, 2008
(foto: Zdeněk Vejvoda)

V české lidové tradici je 6. leden neodmyslitelně spojen s tříkrálovou koledou. I když obchůzky koledníků v bílých košilích a s papírovými korunami na hlavách na většině míst zanikly už před polovinou 20. století, jejich ladovskou podobu nosíme pořád v srdcích. A leckde byly tříkrálové obchůzky – třeba s charitativním podtextem – znovu s úspěchem obnoveny.

Dnes si připomeneme doklad o kantorské tříkrálové koledě z jižních Čech, publikovaný v časopise Český lid roku 1901 sběratelem Václavem Mikoláškem-Skalským:

„Za dřívějších dob vykonávali koledování sv. Tří králů učitelé. Učitel vkročil s několika zpěváky do světnice a počal zpívati: Ježíš Kristus narozený z nejčistší Marie Panny, od pastýřů, od Třech králů v Betlémě jest pozdravený. Ó přemilostné děťátko, Ježíšku, milé paňátko, ó smiluj se, jenž na se vzal člověčenstvo naše. Rač dáti hříchů odpuštění, tomu domu požehnání, ó Ježíši Spasiteli, rač nás přivést do své věčné slávy. Při zpěvu tom psal učitel svěcenou křídou na dvéře. Teprve když dozpíval, obdržel koledu, která záležela v penězích, někde i v jídle, a šel opět do jiného domu. Tato svěcenou křídou psaná písmena chrání dům proti čárám. Musí se však o Hromnicích smazati, aby slepice brzy nesly.“

Na závěr ještě tradiční tříkrálové kolední vinšování: 

Dej vám Pámbů dobrýtro na to nový líto, 

byste měli leníček jako tenhle proutíček, 

hlávčičky jako tyhle hráštíčky 

na ten nový rok.

A vy, panímámo, koledy dejte hodně moc, 

však vám to Pámbů zase nadělí tuto noc! 

Pochválen buď Ježíš Kristus!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
My tři králové
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

My tři králové
upr. Jiří Pavlica
zpívá Dominik Pazderský, Alois Zatloukal a Patrik Matušina
hraje Hradišťan
CD Hrajeme si u maminky (Indies Scope, 2005)

Pavel Svoboda: Zpěvy doby vánoční. Praha 1992

Předchozí

Po vesnici jede koleda

To bych já byl chlap

Následující
Enable Notifications OK No thanks