Byl mlynář v 19. století pro bohatou dívku dobrou partií? Jak se lišil pantáta velkovodský od potočníka, drncálníka či žabaře? To prozradí Zdeněk Vejvoda v novém dílu iFolklorního zpěvníku, ve kterém navíc zazní nahrávka dívčího sboru souboru Úsvit z ČB.
Folklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.
Použité nahrávky:
Mlynáři, šafáři
zpívají: Jindra Švehlová, Eliška Sekarová, Alena Vaňková, Zora Soukupová a Eva Pecková
CD Písně a tance z Chodska (Panton, 1985)
Karel Jaromír Erben – Jan Pavel Martinovský: Nápěvy Písní národních v Čechách. 2. díl. Praha 1845, č. 142, s. 89 [nápěv]; Karel Jaromír Erben: Písně národní v Čechách. 2. díl. Praha 1843, č. 225, s. 112 [text].
Etnomuzikog, vědecký pracovník Etnologického ústavu AV ČR, hudební redaktor Českého rozhlasu a Radia Proglas, pedagog, umělecký vedoucí souborů Sluníčko, Rokytí a Rokytka, spoluzakladatel Orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje a obnoveného Plzeňského lidového souboru, člen Lidové muziky z Třemošné, hudební upravovatel a choreograf.