
Ptáte se, jak se do moravských lidových písní dostaly „americké prvky“? Jak to, že se v nich zpívá o americkom salóně, o Bostonu, o strítu..? A kolik takových melodií znáte?
V polovině 19. století (konkrétně 7. září 1848) bylo císařem Ferdinandem I. zrušeno poddanství. Velké množství obyvatel Čech i Moravy se začalo z venkova stěhovat za lepším živobytím do měst a mnohdy do ciziny, za daleký oceán do Ameriky. Někteří se později vrátili, jiní zůstali v Americe do konce svého života. V Texasu existuje dokonce Praha, Frenštát nebo Rožnov. Češi, kteří sem přicházeli, byli původem většinou z Valašska. Až na druhý konec světa si tak přenesli i názvy míst, odkud pocházeli…
Příjemný poslech vystěhovalecké písničky přeje Kateřina Kovaříková.

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází každé úterý a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaši podporu.
Použité nahrávky:
Valašské valčíky
zpívají: Mužský sbor
hraje: CM Polajka
hud. úprava: CM Polajka
CD Už zme tady, už zme tu (Roubal a spol., 1992)


Bývalá hudební redaktorka Radia Proglas a Českého rozhlasu Brno, současná moderátorka a autorka festivalových pořadů, violistka, pedagožka, umělecká vedoucí CM Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem, hudební upravovatelka a spoluzakladatelka online projektů iFolklor.cz a iFolklorní Strážnice.