Na Padrti jedna panna

Padrť na historické pohlednici (nedat., asi 30. léta 20. století)

Přijměte dnes pozvání do brdských lesů, teprve nedávno zpřístupněných široké veřejnosti. Jde o nesmírně cenné souvislé chráněné území s mnoha vzácnými biotopy, díky němuž lze z okraje Prahy až na okraj Plzně – skoro 100 kilometrů – projít ve skrytu lesa. Už za první republiky, konkrétně v roce 1926, byly Brdy v různé míře uzavřeny armádou jako vojenský výcvikový prostor. Od 50. let až do roku 2015 pak byly civilním osobám zcela nepřístupné.

Za oběť vojenskému újezdu postupně padly desítky podhorských obcí, mezi jinými i Padrť, kterou dnes připomínají už jen základy budov, ovocné stromy z někdejších sadů a podle jména i oblíbený turistický cíl, Padrťské rybníky.

Obec vznikla v 16. století. Převážně němečtí hutníci zde pracovali u vysokých pecí a v hamrech. Název Padrť je odvozen od drcení železné rudy. Po zániku hutí v 19. století byla v obci šindelka, strojová výroba dřevěné krytiny střech, tzv. šindelí, a především podhorská obec svým umístěním v krásné přírodní scenérii lákala množství turistů. 

Ve 30. a 40. letech 20. století zachytil zdejší zpěvní repertoár někdejší řídící učitel padrťské školy, sběratel lidových písní Bohuslav Vyhlídka. Z několika desítek jeho záznamů jsem pro IFZ dnes vybral v Čechách obecně známou původem kramářskou píseň, parodický příběh situovaný do Padrti, o lásce nevinné panny a zamilovaného hastrmana. Hraje Rokytka z Rokycan v úpravě Jiřího Fišera, zpívají Luděk Suda, Jana Blatská a sbor kapely.

Obec Padrť v rokycanském okrese přežila vznik prvorepublikového vojenského újezdu, dokonce i 2. světovou válku a tehdejší rozšíření cvičiště, ale už ne poválečnou uzemní a vojenskou reorganizaci. Úředně zrušena byla v roce 1951, obyvatelé se museli na vlastní náklady vystěhovat do konce roku 1952, strop náhrad za nemovitost byl stanoven na 500 tisíc Kčs, které navíc vzápětí znehodnotila měnová reforma. V roce 1953 začalo bourání domů, které vykonali vojáci nechvalně proslulých PTP, pomocných technických praporů. Přátelé, přejme si, aby se taková doba nesvobody a zvůle mocných už nikdy neopakovala.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Na Padrti jedna panna
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Na Padrti jedna panna
upr. Jiří Fišer
zpívají: Luděk Suda, Jana Blatská a sbor kapely

hraje: Malá lidová muzika Rokytka
CD U Rokycan černej les (Rokytí)

Zdeněk Vejvoda:
Plzeňsko v lidové písni. Antologie historických zápisů hudebního folkloru 19. a 20. století. 1. díl.
Praha 2011

Předchozí

Ach, máji, máječku

Husáři, husáři

Následující
Enable Notifications OK No thanks