Nad Hostýnem slunko svítí

Hostýn (734 m), pohled na východní stranu z úbočí Kyčery (757 m)  
Autor: Daniel Baránek, licence: CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikimedia Commons

Dnes vás ve dvou milostných písních zveme do kraje pod svatým Hostýnem, který je z jedné strany valašský. Od úpatí hory směrem k Přerovu se pak rozprostírá kraj, který můžeme nejpřesněji označit jako moravské Záhoří a který je přechodnou oblastí mezi hornatým Valašskem a úrodnou Hanou.

Hostýn je se svou mariánskou svatyní jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst na Moravě. Jeho dominantou je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Na počátku schodiště, které vede až k bazilice, je Vodní kaple s vývěrem zázračné vody. Velice cenná je Jurkovičova křížová cesta s Kohlerovými mozaikami. Poslední zastavení cesty (kruhová kaplička Božího hrobu) je v blízkosti lesního hřbitova. Zde jsou na věčném odpočinku osobnosti, jejichž život byl spojen se Svatým Hostýnem. Na vyšším vrcholu je patnáct metrů vysoká rozhledna se železnými schody a vedle rozhledny stojí větrná elektrárna.

Lesy a louky Hostýnských vrchů ukrývají mnoho skutečných přírodních pokladů, mezi které patří Čerňava, Sochová, Kelčský Javorník, Obřany, Tesák a mnoho dalších. Podle archeologických nálezů se na Hostýně nacházelo rozlehlé pravěké hradiště. Z této významné lokality bylo možné také kontrolovat Jantarovou stezku, po které putovaly karavany se zbožím mezi Baltem a antickým světem. Příběh o vpádu Tatarů na Moravu roku 1241, jímž se křesťané ubránili za pomoci Panny Marie, se proměnil v mariánskou legendu a dal vzniknout poutím konajícím se dodnes.

Kolem Hostýna se skrývá mnoho cest i mnoho příběhů – milostný rozhovor dívky s chlapcem i zmínka o tom, že o jejich lásce v poli zpívá kdejaký podpoliš – křepelka, si v dnešním iFolklorním zpěvníku poslechnete v podání Lenky Zajícové a Štěpána Gomoly za doprovodu cimbálové muziky Bukovinka. Třeba vás příběh inspiruje k návštěvě krásné přírody Hostýnských vrchů v tomto čase.

Příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Nad Hostýnem slunko svítí
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Nad Hostýnem slunko svítí
hud. úprava: Kateřina Kovaříková
zpívají: Lenka Zajícová, Štěpán Gomola
hraje: Cimbálová muzika Bukovinka
CD Nad Hostýnem slunko svítí (CM Bukovinka 2015)

Předchozí

Dyj sem, dívče, dyj sem – Sou na potoce ráčata

Koupím já si koně vraný

Následující
Enable Notifications OK No thanks