Nad Mrákovem

Domažlická dudácká muzika
foto: archiv muziky

Květen je možná nejbarevnějším měsícem v roce a v lidové kultuře byl právě barvám přisuzován symbolický význam. Ve studii z roku 1891 se jim věnoval kulturní historik Čeněk Zíbrt. Jeho záměrem bylo na textech starší české literatury „dovozovati, jaký základní význam která barva měla a jaké jiné výklady k tomu se ještě přidružily“. 

Již raná česká skladba s názvem Tkadleček z doby kolem roku 1400 podle Zíbrta připomíná „červenou růži jako symbol lásky, barvínek a jiné byliny stále se zelenající, jež podnes v podání lidovém znamenají stálost a naději, zná rovněž čekanku a chrpu a význam jejich modré barvy – naději“. 

Vedle toho bílá barva v tradiční lidové kultuře platila za symbol světla, čistoty a nevinnosti, oproti tomu černá byla spojována s nocí, temnotou, čerty a démony.  Modrá původně znamenala nemoc, újmu či neštěstí, ale byla spojována také s věrností. Zelená byla barvou mládí, svobody, zdraví a růstu a pod liturgickým vlivem také naděje. Žlutá patřila k nejoblíbenějším barvám, spojována byla s láskou a stálostí, ale i se žárlivostí a neštěstím. A konečně červená byla považována za nejkrásnější. Byla barvou krve, života, zdraví, síly, ohně, a dokonce prý odpuzovala zlo. 

Tak vás, milí přátelé, asi nepřekvapí, že právě červená je nejčastější citovanou barvou v českých lidových písních, což dokládá i můj dnešní výběr z Chodska. Domažlická dudácká muzika a její zpěváci Josef Kuneš, Kamil Jindřich a Josef Petržík zpívají Nad Mrákovem je červená růžička… a mají samozřejmě na mysli zamilovanou dívku. Patří k mým oblíbeným písničkám, tak snad i Vás potěší. Příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Nad Mrákovem
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Nad Mrákovem
hud. úprava: Josef Kuneš
zpívá: Josef Kuneš, Kamil Jindřich a Josef Petržík

hraje: Domažlická dudácká muzika
CD Ha ty svatyj Vavřenečku (2001)
Chodská lidová, upravil Josef Kuneš

Předchozí

Lásko, bože, lásko

Šly panenky silnicí

Následující
Enable Notifications OK No thanks