Náš kohoutek

Jiří Kapic (foto: archiv autora)

Dnes bychom Vám rádi připomněli chodského zpěváka bohatýrského barytonu, který by právě dnes slavil kulaté devadesátiny. Jiří Kapic se narodil 27. srpna 1931 a bohužel nás opustil před 11 lety, 19. června 2010. Patřil k silné generaci tvůrců a interpretů poválečného folklorního hnutí a přes půl století byl spojen s Národopisným souborem z jeho rodného Postřekova. Uplatnil se však také jako sólista slavné Konrádyho dudácké muziky a s přítelem Vladimírem Baierem, svojí ženou Haničkou, rozenou Blackou, a dcerou Jiřinou také tvořili ve své době novátorské hudební sdružení Drancalové. Se všemi jmenovanými soubory Jiří Kapic natočil desítky výborných snímků chodských lidových písní pro Československý rozhlas nebo firmu Supraphon. Dodejme, že pocházel z tkalcovské rodiny a tomuto úctyhodnému řemeslu a zejména výrobě vyhlášeného kanafasu se také celý život úspěšně věnoval. 

Na oslavu Kapicových nedožitých devadesátin jsme vybrali krásnou svatební píseň ze sbírky Jindřicha Jindřicha Náš kohoutek kokrýhá. Zpívá Jiří Kapic, v úpravě Vladimír Baiera hraje KDM. Přejeme vám příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Náš kohoutek
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Náš kohoutek
hud. úprava: Vladimír Baier
zpívá: Jiří Kapic
hraje: Konrádyho dudácká muzika
CD Písně a tance z Chodska (2014)
Jindřich Jindřich: Chodský zpěvník. 3. díl.

Předchozí

Pijácký

Stojí lipka

Následující
Enable Notifications OK No thanks