Nastala nám, kamarádi

Portrét O. Blechy z edice Zpěvy Plzeňska (1949)

Před rovnými 130 lety, 4. dubna 1892, se v Plzni narodil hudební skladatel, pedagog a sběratel lidových písní Oldřich Blecha. Vystudoval na varhanním a skladatelském oddělení pražské konzervatoře u Karla Steckera, Josefa Kličky a Vítězslava Nováka, po absolutoriu působil od roku 1912 jako profesor hudby na dívčím gymnáziu v Charkově. Zde se již prosazoval i jako koncertní klavírista, varhaník a skladatel. V roce 1917 se přihlásil do tzv. Hudební komandy Československých legií. S nimi se pak v roce 1920 vrátil do rodné Plzně zde a pokračoval v pedagogické i tvůrčí umělecké činnosti.

V období německé okupace se věnoval sběratelství českých lidových písní. Přes počáteční zdrženlivost se mu téměř vždy podařilo získat důvěru lidových zpěváků a výsledkem je rukopisná sbírka více než tří set cenných zápisů písní z Plzeňska. Tři desítky z nich i s klavírním doprovodem publikoval pod názvem Zpěvy Plzeňska v roce 1949. Z dnešního pohledu byl Blechův přístup poněkud romantizující. Přesto však objevil desítky písní tanečních, žertovných, milostných, svatebních i vojenských.

Do dnešního dílu iFolklorního zpěvníku jsme ze sbírky Oldřicha Blechy vybrali nahrávku vojenské písně v podání Lidové muziky z Třemošné, konkrétně z CD Plzeňská věž převyšuje kopce z roku 2009. Zpívá sbor kapely, která hraje v úpravě a za řízení Dalibora Bárty. Tak příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Nastala nám, kamarádi
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky

Nastala nám, kamarádi
upr. Dalibor Bárta
zpívá: Michal Polcar, Dalibor Bárta, Zdeněk Vejvoda
hraje: Lidová muzika z Třemošné
CD Plzeňská věž převyšuje kopce (Český rozhlas Plzeň 2009)
Zdeněk Vejvoda: Plzeňsko v lidové písni II.
Antologie historických záznamů hudebního folkloru 19. a 20.století.
Praha 2015, č. 379, s. 202.
Předchozí

Daj ně, panenko, rozmarýnu

Chlebová pec praví

Následující
Enable Notifications OK No thanks