Novinu poslouchejte

Fotografie Pošumavské dudácké muziky (archiv souboru)

Začíná advent, doba příprav k náležité oslavě Kristova narození, zvláštní období ztišení a v tradiční zbožnosti i půstu a odříkání. Přestože už po sv. Kateřině neprobíhaly veselé taneční zábavy, tak zcela bez hudby a zpěvu se naši předkové do Vánoc neobešli. Když teď pominu oblíbené domácí příležitosti typu společných přástek a draček, velmi jímavá a krásná hudba zněla především v chrámu. Inspirováni perlami barokní a raně klasicistní hudby skládali venkovští kantoři vlastní duchovní písně s adventní tematikou.

Obal CD Novinu poslouchejte
(vydala Pošumavská dudácká muzika, 2019

To je případ anonymního autora rukopisu z Hluboké nad Vltavou z roku 1819, který zaznamenal – a možná i sám složil – (cituji) píseň kostelní v čas adventní s incipitem Novinu poslouchejte nikdy neslýchanou. Do své monumentální sbírky Český jih a Šumava v lidové písni, konkrétně do jejího závěrečného dvojdílu, ji ze zmíněného rukopisu převzal sběratel a ve své době světově proslulý hudební skladatel Karel Weis.

V úpravě Tomáše Spurného píseň do svého repertoáru zařadila vynikající Pošumavská dudácká muzika ze Strakonic a otvírá jejich stejnojmenné vánoční album. Jejich zpracování v barokním stylu podtrhuje zvolená instrumentace sólových houslí s vysoko znějícími malými dudami in D, doprovázených střídavě skupinou smyčcových nástrojů a varhanním pozitivem. Zpívají Marie Krejčová, Marie Placková, Vendula Zdráhalová a sbor kapely, hraje Pošumavská dudácká muzika ze Strakonic. Přeji vám příjemný poslech a pěkný advent.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Novinu poslouchejte
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Novinu poslouchejte
hudební úprava Tomáš Spurný, zpívají Marie Krejčová, Marie Placková, Vendula Zdráhalová a sbor kapely, hraje Pošumavská dudácká muzika ze Strakonic
CD Novinu poslouchejte. Adventní a vánoční písně z jižních Čech (2019)
Hluboká nad Vltavou 1819
Weis, Karel: Český jih a Šumava v lidové písni XIV–XV. Praha 1941, č. 85, s. 182
transkripce Zdeněk Vejvoda
Předchozí

iFolklorní KINO je tady!

Poslechněte, drahé duše

Následující
Enable Notifications OK No thanks