
repro z časopisu Český lid 1894, 1892
Novoroční koleda byla v minulosti na mnoha místech Čech i Moravy spojena s obchůzkou se zvláštním hudebním nástrojem, fanfrnochem. Přezdívalo se mu také bukač, bzučán, pudlač, bručál, brumbál, a dokonce i čert. Jeho charakteristický bručivý zvuk byl dostatečně hlasitý a průrazný a spolu se zpěvem a vykřikováním koledníků nadělal spoustu hluku.
Když je řeč o fanfrnochu, pojďme si tento lidový nástroj přiblížit. Sestává totiž z nádoby (džbánu, hrnce nebo soudku), jejíž ústí je překryto vypnutou koženou membránou. Ta je rozezvučena prsty drhnutím o vprostřed připevněný svazek koňských žíní.
Novoroční koledu s fanfrnochem Vám dnes přinesou dva z nezapomenutelných chodských stryjčků, kteří již naše počínání sledují s nebeským nadhledem. Albert Švec a Oldřich Heindl, dlouholetí sólisté KDM či klenečského Haltravanu, opustili náš svět krátce po sobě už v roce 2002. Jejich nahrávky však budou těšit i další generace vnímavých posluchačů české lidové hudby. To platí i o jejich chodském novoročním vinšování.

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.
Použité nahrávky:
Koleda s fanfrnochem
hudební úprava Zdeněk Bláha, zpěv Albert Švec – Oldřich Heindl
hraje Konrádyho dudácká muzika
LP Konrádyho dudácká muzika, Supraphon 1973 (digitální vydání 2020)

Etnomuzikog, vědecký pracovník Etnologického ústavu AV ČR, hudební redaktor Českého rozhlasu a Radia Proglas, pedagog, umělecký vedoucí souborů Sluníčko, Rokytí a Rokytka, spoluzakladatel Orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje a obnoveného Plzeňského lidového souboru, člen Lidové muziky z Třemošné, hudební upravovatel a choreograf.