Po vesnici jede koleda

Malá česká muzika Jiřího Pospíšila
(foto: archiv souboru)

Svatý Štěpán je patronem koní. Bývá zobrazován s mučednickou palmou, knihou evangelií a třemi kameny. Byl totiž ukamenován kolem roku 40 před hradbami Jeruzaléma. S jeho patronátem souvisí církevní žehnání ovsa, zmiňované v Čechách od 14. století. Věřící házeli plné hrsti obilí na kněze, jenž kropil připravené zrno svěcenou vodou. Až do 19. století se udrželo i tzv. štěpánování, zvyk dětí a pasáků házet po sobě navzájem obilí či obhazovat mladé dívky při cestě z kostela. 

S chovem koní přímo souvisela početná skupina svatoštěpánských obyčejů. Patřilo k nim sváteční hřebelcování a krmení, ranní projíždění či alespoň symbolické zapřažení a brodění koní. Oproti Božímu hodu byly na svátek sv. Štěpána běžné návštěvy sousedů a přátel. Veselou atmosféru dotvářely štěpánské taneční zábavy, pořádané jako první po adventu. Především však ve vsi probíhala oblíbená koleda. Obchůzky začínaly již o půlnoci Božího hodu a opakovaly se v průběhu celého dne. Vedle té dětské to byla koleda duchovních, kostelníků a ministrantů, učitelů a žáků, čeledínů a obecních služebníků, pastýřů a jejich žen. A právě takovou veselou štěpánskou koledu jsem pro Vás dnes vybrali. V úpravě Růženy Sršňové píseň z Plzeňska ze sbírky Zdeňka Bláhy hrají a zpívají členové pražské Malé české muziky Jiřího Pospíšila.

Ještě dovolte připomenutí: K magickým praktikám zajišťujícím prosperitu v novém roce patřil na sv. Štěpána obřadní přípitek tzv. „na novou krev, na krásu a sílu“. Připíjíme Vám tedy na zdraví a přejeme krásné Vánoce a vše dobré v novém roce!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Po vesnici jede koleda
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky:

Po vesnici jede koleda
hudební úprava: Růžena Sršňová
hraje: Malá česká muzika Jiřího Pospíšila, sólo zpěv: Marie Hausdorfová
CD Jak jsi krásné, neviňátko (vydala umělecká agentura Čestmír Preclík, 2013)
Zdeněk Bláha: Vánoční písně a koledy z jihozápadních Čech.
(Horní Bříza 2007)
Předchozí

Přiletěl slavíček

My tři králové

Následující
Enable Notifications OK No thanks