Poslechněte, drahé duše

Mikulášské pohlednice (datované 1920)

Zítra je sv. Mikuláše a předvečer jeho svátku je v českých zemích tradičně spojen s kolední obchůzkou. Postavy Mikuláše, čerta a anděla byly ještě v 19. století doprovázeny družinou rozpustilých maškar a kousky, které po cestě obcí i v jednotlivých domech tropili, neměly daleko k masopustnímu veselí. Co se naopak do dnešních dnů nezměnilo, je těšení se na nadílku, zkouška modlitby nebo jiných vědomostí od přísného, ale laskavého Mikuláše, a nakonec rozzářené dětské oči.

S biskupovým svátkem byly u nás odedávna spojeny mikulášské jarmarky, na kterých byly kromě všemožného zboží ke koupi také oblíbené krejcarové (odborným názvem kramářské) písničky. V té, která zazní v dnešním IF zpěvníku, se obě tradice spojují. Formálně podle všech atributů kramářská písnička o hubaté bábě, která si zahrávala s čertem, je v samém závěru obohacena motivem veselého koledování, známým z mnoha variant v českých a moravských sbírkách lidových písní.

Kapelu Úsměv řídí Zdeněk Bláha, zpívá Václav Dolejš, vynikající a dlouholetý sólista tohoto známého souboru z Horní Břízy na Plzeňsku. Třeba vás písnička inspiruje k účasti na dnešní mikulášské obchůzce.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Poslechněte, drahé duše
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Poslechněte, drahé duše
hudební úprava Zdeněk Bláha
zpívá Václav Dolejš, hraje Kapela Úsměv z Horní Břízy
CD Chvála koledy. Multisonic 1997, ID 22, stopáž 2:37
z Horní Břízy
Zdeněk Vejvoda a kol.: Plzeňsko v lidové písni. Antologie historických zápisů hudebního folkloru 19. a 20. století.
2. díl. Praha 2015, č. 583.
Předchozí

Novinu poslouchejte

Vsacan – 75 let s písní a tancem

Následující
Enable Notifications OK No thanks