Šeci ludé povidajú, že já lúbím mlynárku

Přesně před osmdesáti lety, 24. března 1941 se narodil budoucí výjimečný instrumentalista Jaroslav Čajka. Muzika, která mu učarovala už od dětství je jeho celoživotním průvodcem. Hru na klarinet vystudoval na Státní konzervatoři v Praze a pokračoval na brněnské JAMU. Kromě domácích strážnických muzik Slávka Volavého, Michala Miltáka a své Moravie působil například v bratislavském SLUKU. Výsledkem dlouholeté plodné spolupráce s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, Orchestrem lidových nástrojů bratislavského rozhlasu a dalšími kapelami je více než dvě stovky natočených sólových titulů. Svět lidové hudby si klarinetista a jeden z moravských průkopníků hry na tárogató Jaroslav Čajka zpestřoval hostováním v řadě slováckých dechovek či v hodonínském amatérském symfonickém orchestru.

V celé diskografii dlouholetého pedagoga a ředitele strážnické ZUŠky Jaroslava Čajky najdeme ovšem jenom jeden snímek, kde náš dnešní jubilant zpívá. Vznikl při natáčení jeho profilové instrumentální desky s ostravským Technikem vlastně tak trochu mimoděk, resp. obratnou a přesvědčivou  diplomacií uměleckého vedoucího Techniku a hudebního režiséra Jana Rokyty. Písnička z moravsko-slovenského pomezí měla být jen hraná, Rokytův návrh, aby si ji Jaroslav Čajka zazpíval,  hlavní aktér rozhodně odmítl. Tak se domluvili, že si ji natočí jen tak, zkušebně, pro sebe. Když bylo hotovo, Jan Rokyta s autoritou sobě vlastní prohlásil: “No vidíš, a je to”! A písničku zkrátka na desku zařadil. Že jde o snimek podařený si můžete potvrdit právě teď. Pěkný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Šeci ludé povidajú
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Šeci ludé povidajú, že já lúbím mlynárku
upr. Jan Rokyta/ zpěv Jaroslav Čajka
hraje Cimbálová muzika Technik

CD Tárogató a klarinet hrají prim (2002)
Předchozí

Pri Trenčíně na tem mostě

Vrby se nám zelenají – U Bechyně na kopečku

Následující
Enable Notifications OK No thanks