Šel Pepíček, šel na led

Zimní procházka
repro z knihy Čeněk Zíbrt: Veselé chvíle v životě lidu českého. Praha 1950

Stará česká pranostika tvrdí, že leden je počátkem roku, ale vrcholem zimy. Já Vás dnes pozvu – s patřičně mrazivou lednovou písničkou – na Domažlicko, do kraje oplývajícího nejen skvělými zpěváky a muzikanty. Sběratel a úspěšný hudební skladatel Jindřich Jindřich zde kromě stovek písňových záznamů shromáždil také řadu rčení, pověr, obyčejů a nejrůznějších reálií z hmotné i duchovní kultury starých Chodů. O lednovém povětří si do zápisníku poznamenal následující promluvy svých někdejších sousedů a vzácných informátorů: Je zíma ako krkavec. – Mrzne, haž zem svítí. – Sem vod tý zimy celyj vozíblyj.

Starosti dospělých ale mnohdy nesdílejí jejich děti. Lednové mrazivé počasí se sněhovou nadílkou vítají jako dobrou příležitost ke hře. Přidám tak ještě jednu citaci z Jindřichovy pozůstalosti, tentokrát viděno dětskýma očima: Sánkování začlo v zímje, dy napád sněh. Teký sme si huďáli klúzačku s kopse, vzeli hůl do ruky, sedli na bobek; jíli sme v dřevákach, jen to fjičílo!

A o klouzačce a taky veselém namlouvání je chodská písnička ze sbírky zmíněného Jindřicha Jindřicha. V úpravě Jiřího Temla za doprovodu Plzeňského lidového souboru ji v roce 1990 natočil vynikající Michal Polcar.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Šel Pepíček, šel na led
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Šel Pepíček, šel na led
hudební úprava Jiří Teml, zpěv Michal Polcar
hraje Plzeňský lidový soubor
CD 50 let Českého rozhlasu v Plzni 1995
z Domažlicka
Jindřich Jindřich: Chodský zpěvník. 5. díl. Praha 1952, č. 95, s. 104–105.
Předchozí

Tři mágové od východu

Můj otec, moja mať

Následující
Enable Notifications OK No thanks