Šla jest babulenka

Lidová muzika SPT Škoda Plzeň s vedoucím V. Švíkem (1974 – foto archiv souboru)

Dnes Vám nabídneme rozmarný taneční popěvek z prvního dílu monumentální sbírky Karla Weise Český jih a Šumava v lidové písni. Sběratel ke svému zápisu poznamenal: „Zpívali mi ji (o jedné sloce) na Staších Alois Holub a v roce 1923 už devadesátiletá Pauluska, matka bývalého starosty Voldřicha-Krejčího, jenže s poněkud odchylným začátkem Lezla bábrloňka na vysoké hory. Byla to prý píseň „staré Holubky“ na Staších, která ji zpívala každého roku, když ji při masopustním průvodu nesli v nůši. Slova doplnil a začátek poopravil universitní profesor dr. Arnošt Kraus, jehož otec mu zamlada tuto písničku zpívával jako doplněk jakési pohádky. Nápěv však již dávno zapomněl.“

Podle Karla Weise jde pravděpodobně o starý tanec. Citoslovečné vsuvky, například „tu maxa kororá“t a další, jsou ze Stachů a sběratel pro ně nemá vysvětlení.

Ještě malá poznámka k místu zápisu písně: Obec Stachy (německy Stachau) se nachází v okrese Prachatice v jihočeském kraji, asi 10 km severozápadně od Vimperka. Bývala od 16. století tzv. králováckou rychtou, jednou z osmi na Šumavě. To znamená, že zdejší obyvatelé byli poddanými přímo krále. Živili se sklářstvím, obchodem a výrobou dřeváků a šindelů. Vedle sedmi německých byla tato jediná stašská rychta převážně česká, o čemž svědčí i pěkná písnička.

Ta zaujala Josefa Krčka, který ji upravil pro Lidovou muziku Souboru písní a tanců Škoda Plzeň. Snímek vznikl v plzeňském rozhlasovém studiu v roce 1977, sólo měla Jitka Ouřadová. Tak příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Šla jest babulenka
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Šla jest babulenka
upr. Josef Krček
zpívá: Jitka Ouřadová
hraje: Lidová muzika Škoda Plzeň

Karel Weis: Český jih a Šumava v lidové písni. 1. díl. 2. vydání. Praha 1942, č. 9, s. 31–32.

Předchozí

Písala ně moja milá z Ružomberka list

V Brně na Štymberku

Následující
Enable Notifications OK No thanks