Šly panenky silnicí

Pohlednice s kresbou M. Alše: Šly panenky silnicí

Další díl iFolklorního zpěvníku věnujeme bohužel nedožitému jubileu jihočeské zpěvačky Slávky Bulánové (1931–1962), jejíž životní příběh se vinou zákeřné nemoci uzavřel až příliš brzy, v jejích necelých 31 letech! Přesto zanechala v jihočeském folkloru hlubokou stopu.

Slávka Bulánová se narodila před rovnými devadesáti lety, 5. června 1931 ve Větřní, okres Český Krumlov. Vystudovala českokrumlovské gymnázium, neúspěšně se hlásila ke studiu na brněnské JAMU a od roku 1951, brzy po vzniku regionální rozhlasové stanice v Českých Budějovicích, zde působila jako hudební redaktorka a referentka pro obor lidové písně. Jako sběratelka pracovala soustavně i v terénu. Vyhledávala lidové zpěváky a zapisovala jejich repertoár, spolupracovala s amatérskými folklorními soubory a otevírala jim cestu k natáčení v rozhlase. Díky ní vznikly snímky národopisných družin z Trhových Svin, Blat i Táborska, nahrávky dudáckých muzik Prácheňského souboru ze Strakonic a později i souboru Úsvit z Českých Budějovic. Sama byla také oblíbenou interpretkou jihočeských lidových písní. Řadu snímků natočila s Jihočeským instrumentálním souborem, který působil při českobudějovickém rozhlasovém studiu, některé z písní sama upravovala.

Nahrávka, kterou jsme vybrali, i přes technické nedostatky, které odrážejí dobu jeho vzniku v 50. letech minulého století, představuje jiskřivý soprán Slávky Bulánové v souzvuku s další jihočeskou pěveckou legendou, výtvarnicí a etnografkou Zorou Soukupovou. Nahrály spolu pěknou regionální variantu písně Šly panenky silnicí. Zpívají Slávka Bulánová a Zora Soukupová, hraje rozhlasový Jihočeský instrumentální soubor. Přejeme vám příjemný poslech.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Šly panenky silnicí
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky:

Šly panenky silnicí
hud. úprava Zdeněk Bláha, zpívá Slávka Bulánová a Zora Soukupová
hraje Jihočeský instrumentální soubor
CD Borovanský zvony, (Kubešovo hudební vydavatelství, 2006)
Čeněk Holas: České národní písně a tance. 4. díl. Praha 1909, č. 223, s. 159.
Předchozí

Nad Mrákovem

iFolklorní Strážnice 2021

Následující
Enable Notifications OK No thanks