Stojí lipka

Alena Skálová, foto: archiv autora

Před 95 lety, 11. září 1926 se v Ostravě narodila choreografka, pedagožka a tanečnice Alena Skálová.

Současnou tvorbu zejména městských folklorních souborů z Čech si bez ní lze jen těžko představit. Po maturitě na gymnáziu brzy po válce absolvovala pedagogiku a choreografii novodobého tance v soukromé škole Jarmily Kröschlové v Praze a po dalších kurzech pracovala jako taneční pedagožka a odborná pracovnice Ústředního domu lidové tvořivosti. V roce 1948 se stala členkou Souboru Josefa Vycpálka jako tanečnice, později byla vedoucí taneční složky a choreografkou.

Od jednoduchých tanců se v první polovině 60. let ve spolupráci s hudebním skladatelem Jaroslavem Krčkem propracovala k volnějšímu, výrazně autorskému zpracování folklorních látek. Tito dva tvůrci stáli v roce 1967 v čele nového souboru, který se stal doslova fenoménem, Chorea Bohemica. Přinesli nový pohled na prezentaci lidového umění na scéně v podobě tanečního divadla. Mezi jejich stěžejní pořady patřily České legendy a zpěvy vánoční (1970), Bláznův den (1971), Úsměvy pana Lady (1978), Pražské vigilie (1980), Loď bláznů (1983) či Album písní lidu pražského (1985). Po roce 1991 pokračovala Alena Skálová v choreografické činnosti v pražském souboru Gaudeamus. Zemřela 3. února 2003.

Chorea Bohemica: Loď bláznů, foto: archiv autora

Já Vám, milí přátelé, nabídnu nahrávku kapely souboru Chorea Bohemica, píseň Stojí lipka listu širokého z pořadu Chorea et Danza Rusticana z roku 1974. Píseň známe již ze zápisu Jana Sylvana z roku 1571 a srovnání původního notového zápisu (viz níže) s nahrávkou ukazuje inspirativní tvůrčí práci autora úpravy Jaroslava Krčka i textaře Pavla Jurkoviče. Zpívá Ludiše Šmehlíková a Jaroslav Krček, k bohužel nedožitým 95. narozeninám Aleně Skálové hraje Chorea Bohemica. Přejeme vám příjemný poslech.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Stojí lipka
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky

Stojí lipka
hudební úprava: Jaroslav Krček

zpěv: Ludiše Šmehlíková a Jaroslav Krček
hraje: Chorea Bohemica
CD Chorea Bohemica (1997)
Otakar Hostinský: 36 nápěvů světských písní českého lidu z XVI. století. Praha 1957.

Předchozí

Náš kohoutek

Tolary – Kolovrat

Následující