Stoji v poli boži muka

Zdroj: Foto od gegamar0 z Pixabay 

Boží muka, drobná sakrální stavba je typická pro český a moravský venkov už od 14. století. Symbolizují sloup, u něhož byl z rozhodnutí Pontia Piláta bičován Kristus. Nejstarší boží muka vznikala v době, kdy české země přecházely ke křesťanství, a k jejich největšímu rozšíření došlo v období baroka a také za první republiky.

Boží muka se nacházejí v polích, při cestách, volně v krajině či na rozcestích a je jich prý u nás na pět tisíc. Mají tvar sloupu, pilíře či hranolu; někdy jsou zakončeny stříškou, pod níž je prostor pro obraz nebo reliéf umučeného Krista.  Lidé je budovali jako prosbu o ochranu proti nemocem, pohromám i o ochranu svých stavení.

Boží muka se často stavěla na památku šťastných i nešťastných událostí, které jsou spjaté s daným místem. Mnohdy také vymezovala hranice pozemků.

Písnička, kterou vám dnes nabízím k poslechu, pochází ze Štěpánova u Olomouce a najdete ji v písňové sbírce Františka Sušila. Tak ať se vám v podání Hanáckého mužského sboru Rovina a cimbálové muziky Záletníci pěkně poslouchá.  

Poslechněte si celý podcast i s písničkou

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Stoji v poli boži muka
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Stoji v poli boži muka
zpívá:
Hanácký mužský sbor Rovina z Olomouce
hraje: Cimbálová muzika Záletníci
hud. úprava: Honza Žůrek
CD Dež sem já šil na Svaté Kopeček (
Rovina, 2017)

František Sušil: Moravské národní písně
Předchozí

Jaký je to krušný život

Jdi, má milá, jdi do lesa – U Kláštera pole

Následující