Šup sem, šup tam

Třetí postní neděle je v Čechách lidově zvána Kýchavná. Věřilo se totiž, že kolikrát kdo toho dne kýchne, tolik let života mu ještě zbývá. Pověrečných výkladů však byla celá řada. Jinde tvrdili, že kýchne-li člověk třikrát, bude celý následující rok zdra­vý.  A to bychom už všichni opravdu potřebovali!

Kýchání si naši předkové ve společnosti bedlivě všímali, stejně jako my dnes. Báli se ho jako prvního příznaku morové rány, na druhé straně zase věřili, že pročišťuje tělo. To do­kládá známé rčení Pozdrav Pán Bůh, kterého se po kýchnutí užívá dodnes.

Zdravé kýchnutí bylo také různě vyvoláváno, například sušenými bylinami a později šňupacím tabákem. A právě s ním souvisí dnešní písnička. Byla zaznamenána ve vzácné rukopisné sbírce v městečku Sadská na Nymbursku roku 1820. Její text opěvuje „šňupec tabáčku, aby neměl s nosem rvačku dokonalý šňupák“. Hraje a zpívá Musica Bohemica řízená Jaroslavem Krčkem, sólo má Lubomír Vraspír.

Hezkou Kýchavnou neděli, přátelé!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Šup sem, šup tam
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Šup sem, šup tam
lidová/ upr. Jaroslav Krček/ zpěv Lubomír Vraspír
hraje Musica Bohemica
CD Písně a písně barokní (2012)
ze Sadské
Markl, Jaroslav: Nejstarší sbírky českých lidových písní. Praha 1987, č. 41, s. 529.

Předchozí

Bure muzika v naší vesnici

Keď si já zazpívám

Následující
Enable Notifications OK No thanks