Třetí postní neděle je v Čechách lidově zvána Kýchavná. Věřilo se totiž, že kolikrát kdo toho dne kýchne, tolik let života mu ještě zbývá. Pověrečných výkladů však byla celá řada. Jinde tvrdili, že kýchne-li člověk třikrát, bude celý následující rok zdravý. A to bychom už všichni opravdu potřebovali!
Kýchání si naši předkové ve společnosti bedlivě všímali, stejně jako my dnes. Báli se ho jako prvního příznaku morové rány, na druhé straně zase věřili, že pročišťuje tělo. To dokládá známé rčení Pozdrav Pán Bůh, kterého se po kýchnutí užívá dodnes.
Zdravé kýchnutí bylo také různě vyvoláváno, například sušenými bylinami a později šňupacím tabákem. A právě s ním souvisí dnešní písnička. Byla zaznamenána ve vzácné rukopisné sbírce v městečku Sadská na Nymbursku roku 1820. Její text opěvuje „šňupec tabáčku, aby neměl s nosem rvačku dokonalý šňupák“. Hraje a zpívá Musica Bohemica řízená Jaroslavem Krčkem, sólo má Lubomír Vraspír.
Hezkou Kýchavnou neděli, přátelé!
iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.
Použité nahrávky:
Šup sem, šup tam
lidová/ upr. Jaroslav Krček/ zpěv Lubomír Vraspír
hraje Musica Bohemica
CD Písně a písně barokní (2012)
Etnomuzikog, vědecký pracovník Etnologického ústavu AV ČR, hudební redaktor Českého rozhlasu a Radia Proglas, pedagog, umělecký vedoucí souborů Sluníčko, Rokytí a Rokytka, spoluzakladatel Orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje a obnoveného Plzeňského lidového souboru, člen Lidové muziky z Třemošné, hudební upravovatel a choreograf.