Švarný šohajíček šlapával chodníček

„Pan rídící‟ František Okénka (foto: Lenka Fojtíková)

František Okénka – na Horňácku mu nikdo neřekl jinak než „pan rídící‟. Zpěvák a muzikant, ale také tanečník, vedoucí pěveckých sborů, vypravěč a organizátor by se dnes dožil 100. narozenin.

František Okénka se narodil v roce 1921 v Malé Vrbce jako nejmladší ze tří sourozenců. Rodina mu od počátku vštěpovala lásku k muzice a úctu ke vzdělání. Po studiích na Učitelském ústavu v Brně nastoupil jako praktikant na malotřídku v Malé Vrbce, po válce (kdy byl nasazen v letecké továrně v Kunovicích), znovu nastoupil do Malé Vrbky, poté vyučoval v Kuželově a v Hrubé Vrbce působil jako ředitel školy. Při výuce vždy kladl důraz na místní lidové tradice.

V roce 1942 se stal členem cimbálové muziky Jožky Kubíka a hrál v ní v ní až do roku 1977, kdy kapela zanikla. Jeho osoba je spojena se založením horňáckých slavností, později i Mladým Horňáckem. V letech 1971-1987 hrál, zpíval a působil jako konferenciér a vypravěč humorných historek v Horňácké cimbálové muzice Martina Hrbáče.

Po 47 letech kantořiny odešel František Okénka do penze, ovšem nikoliv na odpočinek. Když se v roce 1987 uvolnilo místo průvodce na kuželovském větrném mlýně (historické památce z roku 1842), znamenalo to pro něj novou, životní náplň.

U příležitosti 75. narozenin Františka Okénky byl vydán jeho profilový nosič Preletěluo vtáča (GNOSIS, 1996). Důstojným profilem jeho vážené a zajímavé osobnosti je monografie Švarný šohajíček šlapával chodníček (František Šalé – nakladatelství Albert, 2010). A právě stejnojmennou písničkou na Františka Okénku vzpomeneme. V nahrávce z roku 1999 jej doprovází Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče. Příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Švarný šohajíček šlapával chodníček
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Na www.iFolklor.cz budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky

Švarný šohajíček šlapával chodníček
František Okénka – zpěv

upr. Martin Hrbáč/ hraje Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče
CD Pěkné zkázáníčko (1999)
Obálka knihy Švarný šohajíček šlapával chodníček (František Šalé – nakladatelství Albert, 2010)

Předchozí

Teče voda vod Čerchova

Spi, mé milé poupě

Následující
Enable Notifications OK No thanks