Teče voda vod Čerchova

Antonín Konrády
(soukromý archiv A. Konrádyho, se souhlasem majitele)

Dnešním dílem iFolklorního zpěvníku vzdáme hold významné osobnosti západočeské lidové hudby, panu Antonínu Konrádymu, který právě dnes slaví neuvěřitelné devadesátiny!

Významný chodský dudák, zpěvák a oblíbený lidový vypravěč se narodil 26. dubna 1931 v Domažlicích ve známé muzikantské rodině. Proslavilo ji několik generací hudebníků a výrobců hudebních nástrojů, zejména dud. A mezi nimi se neztratil ani Antonín Konrády, který hru na dudy ovládá od roku 1951. Jeho učiteli byli Karel Polanský ze Kdyně a Stanislav Svačina z Domažlic. Po návratu z vojenské služby Antonín spolu se Zdeňkem Bláhou založil dudácké duo a pak v roce 1955 legendu české lidové hudby, Konrádyho dudáckou muziku, která úspěšně působí už 66 let!

Sám Antonín Konrády získal v roce 1965 na jednom z největších evropských festivalů v Llangolenu v severním Walesu první cenu v sólové hře na lidové nástroje. Kromě „Konrádyovců“ jako dudák spolupracoval i s dechovou hudbou Chodovankou, má také vlastní rodinnou kapelu, řadu žáků, a vedle dud skvěle ovládá i lidové nástroje vozembouch či fanfrnoch, které rovněž sám vyrábí.

Z desítek sólových nahrávek Antonína Konrádyho s Konrádyho dudáckou muzikou jsem pro dnešní den vybral polku Teče voda vod Čerchova z roku 1973 v úpravě Vladimíra Baiera. Pane Konrády, všechno nejlepší! A vám všem, přátelé, příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Teče voda vod Čerchova
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky

Teče voda vod Čerchova
hudební úprava Vladimír Baier
zpívá Antonín Konrády, hraje Konrádyho dudácká muzika
LP Konrádyho dudácká muzika (PANTON, 1973; SUPRAPHON, 2020)
Jindřich Jindřich: Chodský zpěvník
5. díl. 2. dopl. vyd. Praha 1952, č. 104, s. 113.

Předchozí

Vstávej vospalá

Švarný šohajíček šlapával chodníček

Následující
Enable Notifications OK No thanks