Bára-cára

Dnes vás pozvu na Chodsko pro jednu ševcovskou písničku s názvem Bára-cára. U téhle nahrávky je zajímavý text i úprava. O obojím se krátce zmíním. Autor úpravy Vladimír Baier byl velmi úsporný, protože si vystačil s dudami, fanfrnochem a mužským sborem. Rád bych se zastavil u dud, které jsou v tomto případě laděny in C, tak jak tomu bývalo v první polovině 19. století. Navíc to jsou dudy nafukované nikoliv měchem, ale ústy.

Ano, i na Chodsku se v dřívějších dobách do dud foukalo ústy podobně jako dnes do dud skotského typu. Čerpací měch byl zlepšovák, který do Čech přišel pravděpodobně z Bavorska někdy v polovině 19.století. Díky němu odpadlo namáhavé nafukování dud ústy a mohl tak při dudání začít i zpívat. Tak!

A jak to tedy je s tou Bárou-cárou? Nejprve si chce namluvit kaprhála, ten jí nechce, ale chtěl by ji švec. Když jí dá švec kytičku, nechce už kaprhála, ale ševce, který jí dává hubičky. Nakonec ale na všechno doplatil švec. Ptáte se proč? Inu poslechněte si třetí sloky téhle písně.

Folklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Ševcovská kopyta

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Bára-cára
Loading
/

Použité nahrávky:

Bára-cára
úprava: Vladimír Baier
zpěv: mužský sbor Chodského souboru Mrákov
doprovod: Vladimír Baier (dudy), Josef Kupilík (fanfrnoch)
CD Zadudej dudáčku (Supraphon, 2012)
Jindřich Jindřich: Chodský zpěvník – VII.díl
Předchozí

Ten líšenské dodák

Pod Prešpurkem

Následující
Enable Notifications OK No thanks