To bych já byl chlap

Ponocný z Erbachu v Odenwaldu, obraz Wilhelma Trübnera (1901)
(zdroj: wikipedia.org)

Víte, kdo držel kdysi dávno v našich obcích stráž, když všichni ostatní obyvatelé spali?  Ponocný oznamoval zatroubením na roh, kolik je právě hodin. Měl také hlásit případný vznik požáru ve vesnici nebo okolí či hrozící povodeň.

Povolání ponocného bylo velmi důležité, protože většina venkovských stavení byla tehdy postavena ze dřeva a slámy a v obydlích se výhradně svítilo i topilo pomocí otevřeného ohně. Nebezpečí požáru v nočních hodinách tak bylo velmi vysoké. Ponocný býval vybaven rohem, na který v případě poplachu mohl zatroubit. A byl také ozbrojen, nejčastěji píkou, holí nebo halapartnou. Poslední zmíněná zbraň sloužila nejen k obraně, ale v případě požáru také ke strhávání hořící krytiny.

Po odtroubení každé hodiny pěl ponocný chvalozpěv oznamující přesný čas. Nebyl v každé obci úplně stejný, ale často velmi podobný: „Chval každý duch Hospodina i Ježíše, jeho syna: odbila desátá hodina. Opatrujte světlo, oheň, ať není žádnému škoden: odpočiňte s pánem Bohem.“ K ránu pak zpíval: „Chval každý duch Hospodina i Ježíše, jeho syna: odbila čtvrtá hodina. Vstávej, vstávej, duše věrná, a poklekni na kolena, vzývej Boha Hospodina!“

Víte, že i dnes můžete ponocného potkat? V letních měsících např. v Domažlicích či Znojmě. A pokud byste se vydali dál, tak ve švýcarském Laussane se zpěv ponocného nese bez přestávky od roku 1405.

O tom, že povolání ponocného nebylo nikterak vítanou záležitostí, zejména za deštivého počasí a zimního období, se zpívá v následující písničce v podání Martina Peprníka a členů cimbálové muziky Kašava s primášem Petrem Králem. Příjemný poslech!

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
To bych já byl chlap
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky:

To bych já byl chlap
úpr. Lucie Uhlíková
zpívá Martin Peprník a sbor muziky
hraje Cimbálová muzika Kašava s primášem Petrem Králem
CD Z vršku do doliny (2002)

Předchozí

My tři králové

Huž se ta travjička pěkně zelená

Následující
Enable Notifications OK No thanks