Tolary – Kolovrat

Obálka hudebniny Lidové tance z Polabí Alberta Peka.

V dnešním dílu iFolklorního zpěvníku bychom rádi připomněli zajímavý fenomén české lidové hudby, taneční melodie s tzv. proměnlivým taktem, obecně nazývané mateníky. Jejich principem je ustálené střídání dvoudobého a třídobého taktu, zpravidla v provedení tanečních kroků sousedské a obkročáku. Narozdíl od změn taktu nedochází v rámci tanečního nápěvu k proměnám tempa. 

Širší oblast výskytu mateníků zahrnuje některé německé, rakouské i polské regiony, u nás mateníky obsahují sbírky lidových písní z 19. století, a to ze západních a jihozápadních Čech, tedy z Domažlicka, Klatovska, Přešticka a Milevska, a pak zejména z Čech středních, severovýchodních a východních, od Mělníka až k Poličce. Známe některé jejich regionálně vázané názvy: vosňák (Čáslavsko), latovák či klatovák (Hlinsko, Chrudimsko, Poděbradsko), kozel (Nymbursko, Královéměstecko), bavorák a zelený kúsek (Chodsko), směsek (Hlinecko) a další. Muzikologové vytvořili jejich podrobnou typologii a konstatovali řadu chyb v notaci u většiny písňových sbírek, což souvisí právě s komplikovaností metrorytmické výstavby, zejména jde o poměr dvou dobých a třídobých taktů. 

Dnes zazní dva mateníky z Polabí ze sbírky hudebního skladatele Alberta Peka. Jde zároveň o dva výrazné motivické typy zvané tolary a kolovrat. V hudební úpravě Josefa Krčka hraje Musica Bohemica, zpívá její někdejší sólista, vynikající zpěvák a tanečník Jiří Ica Pospíšil. 

Ještě osobní dovětek: V 90. letech v rámci Mezinárodního folklorního festivalu Pardubice – Hradec Králové probíhaly soutěže v interpretaci českého mateníku, kterých jsem se rád pravidelně účastnil. Takové melodie totiž představují svého druhu vrchol českého lidového tanečního repertoáru, zejména ohledně nároků na hudební cítění, kvalitní předzpěv před muzikou a improvizační schopnosti hudebníků i tanečníků. Dodnes jsou mateníky pro všechny obdivovatele českého lidového tance opravdovou výzvou. 

Příjemný a nezmatený den vám přeje a na setkání zase příště se těší Zdeněk Vejvoda.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Tolary – Kolovrat
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.

Použité nahrávky

Tolary-Kolovrat
hudební úprava: Jaroslav Krček

zpěv: Jiří Ica Pospíšil
hraje: Musica Bohemica
CD České lidové písně. Cestami českých sběratelů (1985)
Albert Pek: Lidové tance z Polabí. Praha 1946. Transkripce zpěvního hlasu z partitury: Z. Vejvoda
Předchozí

Stojí lipka

Dyj sem, dívče, dyj sem – Sou na potoce ráčata

Následující
Enable Notifications OK No thanks