
V dnešním dílu iFolklorního zpěvníku bychom rádi připomněli zajímavý fenomén české lidové hudby, taneční melodie s tzv. proměnlivým taktem, obecně nazývané mateníky. Jejich principem je ustálené střídání dvoudobého a třídobého taktu, zpravidla v provedení tanečních kroků sousedské a obkročáku. Narozdíl od změn taktu nedochází v rámci tanečního nápěvu k proměnám tempa.
Širší oblast výskytu mateníků zahrnuje některé německé, rakouské i polské regiony, u nás mateníky obsahují sbírky lidových písní z 19. století, a to ze západních a jihozápadních Čech, tedy z Domažlicka, Klatovska, Přešticka a Milevska, a pak zejména z Čech středních, severovýchodních a východních, od Mělníka až k Poličce. Známe některé jejich regionálně vázané názvy: vosňák (Čáslavsko), latovák či klatovák (Hlinsko, Chrudimsko, Poděbradsko), kozel (Nymbursko, Královéměstecko), bavorák a zelený kúsek (Chodsko), směsek (Hlinecko) a další. Muzikologové vytvořili jejich podrobnou typologii a konstatovali řadu chyb v notaci u většiny písňových sbírek, což souvisí právě s komplikovaností metrorytmické výstavby, zejména jde o poměr dvou dobých a třídobých taktů.
Dnes zazní dva mateníky z Polabí ze sbírky hudebního skladatele Alberta Peka. Jde zároveň o dva výrazné motivické typy zvané tolary a kolovrat. V hudební úpravě Josefa Krčka hraje Musica Bohemica, zpívá její někdejší sólista, vynikající zpěvák a tanečník Jiří Ica Pospíšil.
Ještě osobní dovětek: V 90. letech v rámci Mezinárodního folklorního festivalu Pardubice – Hradec Králové probíhaly soutěže v interpretaci českého mateníku, kterých jsem se rád pravidelně účastnil. Takové melodie totiž představují svého druhu vrchol českého lidového tanečního repertoáru, zejména ohledně nároků na hudební cítění, kvalitní předzpěv před muzikou a improvizační schopnosti hudebníků i tanečníků. Dodnes jsou mateníky pro všechny obdivovatele českého lidového tance opravdovou výzvou.
Příjemný a nezmatený den vám přeje a na setkání zase příště se těší Zdeněk Vejvoda.
Poslechněte si celý podcast i s písničkou
iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o ádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí.
Použité nahrávky
Tolary-Kolovrat
hudební úprava Jaroslav Krček, zpěv Jiří Ica Pospíšil
hraje Musica Bohemica
CD České lidové písně. Cestami českých sběratelů (1985)


Etnomuzikog, vědecký pracovník Etnologického ústavu AV ČR, hudební redaktor Českého rozhlasu a Radia Proglas, pedagog, umělecký vedoucí souborů Sluníčko, Rokytí a Rokytka, spoluzakladatel Orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje a obnoveného Plzeňského lidového souboru, člen Lidové muziky z Třemošné, hudební upravovatel a choreograf.