Tři mágové od východu

Tři mágové (zdroj: Pixabay)

6. ledna je svátek Zjevení Páně, známý spíše jako svátek Tří králů. V lidové tradici je s tříkrálovým svátkem spojeno také několik pověrečných praktik a obyčejů. Třeba věštění. Zapálí se svíčky a sleduje se, jakým směrem plyne kouř. Pokud stoupá, člověk se dostane do nebe, jde – li směrem dolů, čeká na něj peklo. Komu svíčka shoří jako první, jako první zemře.

Jak je to ale vlastně s těmi třemi králi? Poprvé se o nich dozvídáme z Matoušova evangelia, kde jsou nazývaní mudrci či mágy. Není zmíněn ani jejich počet – ten podle jednotlivých výkladů kolísal mezi dvěma až dvanácti. Pověst o třech králích se zrodila ve středověku, podle legendy byli tři bibličtí mágové pohané, hvězdopravci zřejmě z Persie. Jejich jména, označení králové a také upřesnění počtu přinesla až podější tradice. Možná proto, že číslo tři je magické a v evangeliu sv. Matouš popisuje, že mágové narozenému Ježíškovi nesli tři dary – zlato, kadidlo a myrhu.

Stále živou tradici obchůzek tří králů nám připomene také následující písnička v podání Marie Matějové, Petra Paličky, dívčího sboru a cimbálové muziky Ondřejnica.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Tři mágové od východu
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Epilog
úprava Václav Hlosta, Kamil Šperlín
zpívají Marie Matějová, Petr Palička a dívčí sbor Ondřejnica
hraje CM Ondřejnica
CD Lašské vánoce, 1990, Styltón
Zdeněk Trtík; Otakar Ungermann; Ladislav Šimčík:
Zpěvník Církve československé husitské.
Církev československá husitská, s přispěním Pražské diecéze Církve československé husitské ve spolupráci s Náboženskou obcí Církve československé husitské, Praha. 8. vyd. (s dodatkem 3.), 2015
Předchozí

TS Hradišťan: Na plese národů Rakouska-Uherska

Šel Pepíček, šel na led

Následující