Tři vojenské písně

Jiří Fišer, 1989
Foto Z. Vejvoda

Na den přesně před 65 lety, 11. února 1956, se v západočeských Rokycanech narodil vynikající houslista, pedagog a skladatel Jiří Fišer.

Vystudoval hru na housle na plzeňské konzervatoři a později týž obor na HAMU v Praze. Spoluzakládal Sukův komorní orchestr a dlouhá léta byl primariem vynikajícího Doležalova kvarteta. Kromě toho Jiří Fišer dlouhodobě vyučuje. Pedagogický věhlas získal nejprve na hudebním Gymnáziu Jana Nerudy v Praze a dosud působí i na Pražské konzervatoři.

Vedle velmi úspěšné profesionální hudební kariéry byl Jiří Fišer dlouhá léta téměř výhradním autorem hudebních úprav lidových písní pro rokycanské folklorní soubory Rokytka či Sluníčko, později úzce spolupracoval s pražskými kapelami Chorea Bohemica, Studánka, Špalíček či Gaudeamus. Často vystupoval i s Musicou Bohemicou pod vedením svého přítele Jaroslava Krčka a se svojí rodinnou kapelou se syny, rovněž vynikajícími houslisty Janem a Jakubem, a zpěvačkou, manželkou Aničkou.

Pro připomenutí dnešních narozenin Jiřího Fišera jsme zařadili vynikající nahrávku souboru Chorea Bohemica, kde se oslavenec uplatnil jako houslista, zpěvák i autor hudební úpravy. Vybral si skutečně nevšední jihočeské vojenské písně ze sbírky Čeňka Holase s kolísající dur-mollovou tonalitou. Nahrávka je z roku 1997, hraje Chorea Bohemica, zpívá dnešní jubilant Jiří Fišer.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Tři vojenské písně
Loading
/

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

Tři vojenské písně
hudební úprava Jiří Fišer, zpěv Jiří Fišer
hraje Chorea Bohemica
CD Chorea Bohemica (Oliverius 1997), ID 21, stopáž: 7:05
z jižních Čech
Čeněk Holas: České národní písně a tance. 3. díl. Praha 1909, č. 237–239, s. 159–160.
Předchozí

Jura Petrů (připravujeme)

Bure muzika v naší vesnici

Následující