Dnes Vás zavedeme do velmi malebného koutu Šumavy, do národopisné oblasti tzv. Šumavského podlesí, konkrétně do historického města Prachatice, které kdysi zbohatlo na výnosném obchodu s bavorskou solí.
Střední část Šumavského podhůří až donedávna představovala téměř bílé místo v kulturním povědomí ve vztahu k české lidové písni. Přece jen šlo o území až do roku 1945 většinově německé. Přesto i zde byly v období od poloviny 19. do sedmdesátých let 20. století shromážděny desítky rukopisných zápisů českých lidových písní. Zdejší německá hudební kultura byla reprezentativně představena v rámci rozsáhlé edice Gustava Jungbauera v letech 1930–1938. Historický repertoár českých obyvatel širšího okolí Prachatic byl poprvé publikován až v roce 2013 v antologii Věry Thorové a Zdeňka Vejvody V Prachaticích za bránou s podtitulem Lidové písně z okolí Prachatic a šumavského Podlesí v zápisech sběratelů 19. a 20. století. Tato publikace byla také inspirací pro vznik hudebního alba Lidové muziky z Třemošné a jejích sólistů.
Titulní píseň, původně z rukopisné sbírky Jindřicha Pecky, dnes také zazní. Hraje Lidová muzika z Třemošné v úpravě a za řízení Dalibora Bárty. Zlidovělý, původně zřejmě kramářský popěvek o prachatickém kantorovi a jeho sličné panně zpívá Petra Kováčiková. Tak příjemný poslech!
iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.
Použité nahrávky:
V Prachaticích za Bránou
upr. Dalibor Bárta
zpívá: Petra Kováčiková
hraje: Lidová muzika z Třemošné
CD V Prachaticích za bránou (nakladatelství Stehlík ve spolupráci s Etnologickým ústavem AV ČR, 2013)
Etnomuzikog, vědecký pracovník Etnologického ústavu AV ČR, hudební redaktor Českého rozhlasu a Radia Proglas, pedagog, umělecký vedoucí souborů Sluníčko, Rokytí a Rokytka, spoluzakladatel Orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje a obnoveného Plzeňského lidového souboru, člen Lidové muziky z Třemošné, hudební upravovatel a choreograf.