V širém poli hruška stójí

Hruška (foto: Hans Benn – www.pixabay.com)

Před více než dvěma sty lety přišel Josef Sonnleither, významná hudební osobnost a zakladatel vídeňské Společnosti přátel hudby s nápadem sběru lidových písní a tanců v zemích rakouské monarchie. Z guberniálního sběru z roku 1819 se dochovalo 1174 zápisů, z toho 555 písní světských, 87 zápisů hudby instrumentální a 323 písní náboženských včetně koled a pastorel.

Dnešní písnička pochází z Kelče a byla zapsána před více než 200 sty lety právě díky tzv. guberniálnímu sběru. K poslechu dalšího dílu iFolklorního zpěvníku srdečně zve Kateřina Kovaříková, www.iFolklor.cz.

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
V širém poli hruška stójí
Loading
/

Folklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.

Použité nahrávky:

V širém poli hruška stójí
hud. úprava: Jan Rokyta st.
zpívá: Josef Laža
hraje: CM Technik
CD Valašský zpěvák Josef Laža (vydal Indies Happy Trails, 2018)


Guberniální sbírka písní a instrumentální hudby z Moravy a Slezska z roku 1819
(vydal Ústav lidové kultury ve Strážnici)
Předchozí

Lovili rybáři

Proč bysme formani veselí nebyli

Následující
Enable Notifications OK No thanks