Vinšujem vám štěstí, zdraví

Obřad koledování sahá hluboko do minulosti. Název je římského původu a je odvozený od slova Calendae – Římané tímto slovem označovali první den každého měsíce a později začátek nového roku.

V Čechách je za první koledu považována píseň Vele, vele, stojí dubec uprostřed dvora, jež byla součástí spisu Štědrý večer sepsaný mnichem Janem z Holešova. Byl to vůbec první spis zabývající se vánočními zvyky a obyčeji, mimo jiné také právě koledováním a vánočními písněmi.

Ne vždy přicházeli koledníci s dobrými úmysly – dokonce hrozili i zlými následky, pokud by odešli s prázdnou. Kdo a kdy chodil na koledu? To prozradí další díl iFolklorního zpěvníku. K poslechu srdečně zve Kateřina Kovaříková, www.iFolklor.cz.

Pěkné prožití vánočních svátků a vše dobré do nového roku s velkým díky za přízeň přeje celý tým spolku iFolklor.

iFolklorní zpěvník můžete pravidelně poslouchat jako podcast v kterékoliv oblíbené aplikaci (Spotify, Google Podcast, Apple Podcast i mnoha dalších). Nový díl vychází nejméně jednou týdně a pokud si přihlásíte odběr našeho podcastového zpěvníku, o žádnou novou epizodu nepřijdete. Budeme také rádi za vaše hodnocení hvězdičkami nebo přímo vlastní recenzí. Na www.iFolklor.cz se vynasnažíme navíc vždy přidat i notový zápis každé hudební perličky.


Použité nahrávky:

Vinšujem vám štěstí, zdraví
zpívá: Ženský sbor Polajka
hud. úprava: Jaroslav Štika
CD Vánoce v Rožnově… (Valašské muzeum v přírodě, 1996)

iFolklorní zpěvník
iFolklorní zpěvník
Vinšujem vám štěstí, zdraví
Loading
/
Předchozí

Byla cesta, byla ušlapaná

Jed sem polívku – Cipovička

Následující
Enable Notifications OK No thanks